„České ženy se procházek po Paříži bát nemusí.“ Počet turistů z ČR stoupl, hlásí pro Blesk ministryně
Líbání kluků při zahajovacím ceremoniálu Olympijských her v Paříži i zozbrazená sejmutá hlava královny Marie Antoinnety k Francii patří. Blesku to při rozhovoru řekla francouzská ministryně pro turismus Nathalie Delattrová. Ta je ráda, že díky hrám vloni vzrostl počet návštěvníků z Česka o deset procent. Zároveň uklidňuje české ženy, že se nemusí apriori bát chodit po Paříži. Třeba růst vražd je spojen v Paříži s drogami a turistů se netýká.
Blesk: Zaznamenali jste nárůst turistů z Česka jak během olympiády, tak i po ní? A očekáváte, že turistů začne do Francie jezdit víc?
Ministryně pro turismus Nathalie Delattreová: „Ano, českých turistů přijelo 456 000. A když srovnáme 2023 a 2024, došlo k nárůstu o 10 procent. My bychom si přáli, aby tento trend pokračoval, protože máme turistům co nabídnout.
Jsme země plná památek a splňujeme řadu kritérií, která jsou pro turisty podstatná, čili nejenom památky, ale je zde také ta sportovní turistika, Češi jezdí do Francie lyžovat či za cykloturistikou.“
Olympiáda v Paříži stála přibližně 8,2 miliardy euro. Je to ospravedlnitelná částka?
„Samozřejmě. Byla to světová událost. Ta částka odpovídala významu události, která měla nejen sportovní, ale také turistický a společenský aspekt. A je také důležitá pro světový mír, takže je třeba vzít v úvahu potřebu propagace a investice do her, jakožto události takového významu. Takže ano, byla to investice, ale rozpočet byl přebytkový.“
Zahájení olympiády bylo kritizováno napříč konzervativním spektrem. Lidé v zahraničí třeba nechápali sejmutí hlavy královny Maria Antoinetty během zahájení. Někteří to považovali za barbarské, někteří za satanistické. Překvapila vás ta reakce?
„Jsou to naše dějiny, které nechceme přepisovat, ale musíme se s nimi vyrovnat. Francie má mnoho umělců a bohatou uměleckou scénu a v tom spočívá její síla. V televizi sledovalo zahájení olympijských her pět miliard diváků. Takže mohu říci, že se nám dostalo spíše podpory než té kritiky.“
Na tom zahájení také bylo hodně drag queens, byli tam kluci v šatech, kluci se tam líbali, což spousta konzervativních lidí v zahraničí úplně nesnesla. Je tohle právě ten obraz dnešní Francie? Je Francie opravdu takhle otevřená?
„V jisté době ženy u nás začaly nosit kalhoty, takže na svobodě kultury nám opravdu velmi záleží, byť v určitých dobách to některé lidi může šokovat. Je důležité objevit tuto kulturu a interpretovat ji. Kultura ostatně je povolána k tomu, aby kladla otázky, aby se ptala, a umožňuje také sdílet lidské obavy. A já jsem hrdá, že žiji v takto otevřené zemi.“
Hlavním tématem také byla bezpečnost. Třeba v Paříži byl zaznamenaný nárůst kriminality i vražd asi o 36 %. Je Paříž pro turisty opravdu bezpečnou destinací?
„I během mistrovství světa v ragby, které u nás bylo pořádáno jsme byli schopni zajistit bezpečnost, a to nejen turistů. Během těchto významných světových událostí se z hlediska bezpečnosti žádné významné věci nestaly.
Ten zvýšený počet vražd, o kterém jste mluvil, to navíc spíše souvisí s obchodem s drogami a vyřizováním nějakých vnitřních účtů a rozhodně tímto vývojem nebyl zasažen žádný turista. Naopak celkově ve Francii došlo meziročně k poklesu o dvě procenta.“
V Česku nicméně vám lidé řeknou, že by se báli sami chodit v noci třeba po Paříži. Zejména ženy. Jsou jejich obavy oprávněné?
„Nevím, jak je to v Praze, ale v Paříži žiji a myslím, že by se české ženy apriori neměly obávat procházet po městě. Samozřejmě, když je někdo turista, návštěvník, tak by se měl mít na pozoru. Být jaksi bdělý, ale žádné konkrétní nebezpečí nehrozí.
Šedesát procent návštěvníků ve Francii jsou ženy. A to platí i v Paříži, která je hlavní turistikou oblastí. Ženy tak převažují a zdá se, že se nebojí a vrací se. Měli jsme sto milionů návštěvníků, takže určitě zde není nějaká brzda.“
Mnoho Čechů se často bojí jet do Francie, protože by se tam nedorozuměli anglicky. Mění se zájem mladých Francouzů, že se učí víc anglicky než jejich rodiče?
„Mladí Francouzi se samozřejmě učí anglický jazyk. Je zde i program Erasmus, který řadě mladých lidí z celé Evropy umožnil studovat v různých jiných státech. Také školíme naše odborné pracovníky, a to včetně policie, kteří během olympijských her běžně komunikovali s návštěvníky v angličtině.
Takže Češi se nemusí bát jazykové bariéry, a protože je nárůst českých turistů ve Francii, tak se zdá, že i Češi mají pocit, že jim ve Francii je rozuměno. A samozřejmě ta francouzská pohostinnost je pověstná. Problém s jazykem navíc částečně vyřeší umělá inteligence, která lidem pomůže překládat.“
Trochu na vtipnější notu, je chyba Čechů, že se učí víc anglicky než francouzsky?
„Není to chyba, je dobře, že studují angličtinu. Důležité je sdílet kulturu, sdílet kulturní dětství a vytvářet vazby mezi lidmi také ve prospěch míru a inkluze, protože to je další téma, na kterém nám záleží.“
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.