Podle Ratha by k soudu neměli být vedeni v poutech obvinění, kteří nejsou nebezpečí. Uvedl také, že tento způsob předvedení před soud likviduje princip presumpce neviny, jelikož si veřejnost musí myslet, že je takový člověk vinen. "Chtěl bych, abychom se přizpůsobili řadě evropských zemí, kde lidé, kteří nejsou nebezpeční sobě a svému okolí, jsou k soudům víceméně doprovázeni příslušníky vězeňské služby a nemají pouta a řetězy. U veřejnosti tak není vytvářen dojem, že jde o těžké zločince a že jejich vina je jasná, když se s nimi takhle zachází," řekl Rath. Smyslem žaloby je podle Ratha zatlačit na stát, aby s tím něco udělal.

Rath původně požadoval i 60.000 korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Tuto část žaloby loni v říjnu pravomocně zamítl pražský městský soud. Požadavek za vedení v poutech však tehdy městský soud vrátil k obvodnímu soudu zpět. Ministerstvo v minulosti Rathovi přiznalo 19.000 korun, Rath v žalobě trvá na proplacení zbytku.

Policie zadržela Ratha v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud v lednu 2014 vydal nález, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně.

Soud uznal Ratha v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek o rok později zrušil kvůli použitým odposlechům. Krajský soud se tak musel trestní kauzou znovu zabývat. Rozsudek by měl soud vynést 27. června.