Podle chorvatského deníku Jutarnji list v celé přímořské Dalmácii se vyskytují dvě desítky požárů. Kritická situace je zatím v oblasti městečka Srinjine a obcí Gornje a Donje Sitno, kde policie uzavřela místní komunikaci asi 15 kilometrů od Splitu. Z prostoru uvedených obcí je také hlášeno první úmrtí, i když není zatím jisté, zda je spojeno s požárem. Zemřel pětašedesátiletý muž, ale neví se, zda na infarkt, nebo zda se udusil kouřem.

Nasazení hasicích letadel v regionu Srinjine, Gornje a Donje Sitno ráno a dopoledne znemožnil silný vítr a turbulence, uvedl zástupce velitele hasičského sboru Tomislav Vuko. Odpoledne kolem 15:00 SELČ se ale tři letouny už mohly do boje s plameny zapojit.

Hasičům se ještě stále nepodařilo uhasit požár u vesnice Šestanovac mezi Makarskou a Splitem, oheň je nicméně pod kontrolou, napsal Jutarnji list.

Stovkám hasičů na některých místech pomáhá také armáda. Podle chorvatské státní televize je tomu tak například u Splitu, k jehož východnímu předměstí se oheň blíží. Agentura HINA uvedla, že v zasaženém území jsou přerušené dodávky vody a elektrického proudu a na některých místních silnicích je zastaven provoz.

Ministr obrany Damir Krstičević podle agentury Reuters informoval, že do boje s plameny se zapojila stovka vojáků u obce Žrnovnica ležící východně od Splitu. Blízké podzemní úložiště raket podle jeho předpokladů žádné škody neutrpí.

Chorvatské pobřeží, které patří k oblíbeným letním destinacím, lesní požáry o prázdninách sužují často. Ty letošní jsou podle agentury AP považovány za jedny z nejhorších. O víkendu u chorvatského pobřeží hořelo přibližně 350 hektarů lesa, uvedla HINA.

Oheň v noci na dnešek zachvátil také pobřeží na poloostrově Luštica na jihu Černé Hory. Ministr vnitra Mevludin Nuhodžić podle podgorického listu Vijesti sdělil, že vláda požádala o mezinárodní pomoc středisko pro mimořádné situace při Evropské komisi. Uvedl, že situace na požářištích je pod kontrolou, nicméně nasazeny jsou všechny hasičské jednotky z pobřeží, kterým pomáhají i hasiči z měst na severu země.

Podle srbského deníku Blic se několik lidí před plameny ukrývalo v moři, kde přibližně hodinu čekali na příjezd záchranářů. Informace o obětech na životech ani o zraněných se ale neobjevily.

Černohorské úřady v některých zasažených oblastech provedly evakuaci, při níž záchranářům pomáhalo podle agentury AP i námořnictvo. Plameny se rychle šíří především kvůli suchému počasí a silnému větru.

České ministerstvo zahraničí dnes upozornilo na požáry české turisty. "Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti hlavně mezi obcí Podstrana a Jesenice a dodržovat pokyny hasičů," uvedlo ministerstvo na webu. V případě nutnosti se Češi mohou obrátit na konzulát ve Splitu na čísle +385 91 6121 660. Černínský palác také doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace DROZD. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Loni do Chorvatska vyjelo 828.000 Čechů.