V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce ANO zavést dvě nové sazby, které podle něj pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.

Daňový dopad návrhů ve volebním programu představuje podle Babiše výpadek 46 miliard korun. "Jsme přesvědčeni o tom, že to ustojíme," ujistil. Hnutí ve svém programu uvádí, že bude usilovat o vyrovnaný rozpočet. "Zároveň říkáme, že pokud budou na stole efektivní investice, tak samozřejmě vyrovnaný rozpočet není mantra," dodal.

V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronicky na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu. ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. "Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování," popsal.

"To co bylo zveřejněno, já osobně nepovažuji za ucelený ekonomický program. Jde o soubor jednotlivých opatření, z nichž mnohá v těch jednotlivostech by dávala smysl, ale chybí tomu ta nadstavba," komentoval pro ČTK ekonomickou část programu ANO hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Poukázal na to, že všechna opatření, která se dotýkají výdajů, jsou ve směru jejich zvýšení. Naproti tomu všechna navržená opatření týkající se rozpočtových příjmů znamenají jejich snížení.

Podle Sobíška nemohou daná opatření ve výsledku makroekonomicky fungovat, nebo budou účinná jen v případě dostatečně rychlého růstu ekonomiky. "Ale potom je zase problémem, že půjde o program, který je procyklický," poznamenal.

"Program hnutí ANO obsahuje řadu rozumných prvků, jeho problémem však je to, že dostatečně neupřesnuje, kde na to vše státní kasa vezme," míní hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Rozumný je určitě požadavek nepřijímat v tuto chvíli euro, neboť takový krok nemá žádné ekonomické opodstatnění a české ekonomice by uškodil. Správná je také snaha hnutí navýšit výdaje v oblasti bezpečnostní a zpravodajské a kvitovat je třeba i celkem realistický postoj k otázkám migrace," sdělil ČTK.