EBA ve zprávě cituje vyjádření obchodního a marketingového manažera společnosti Ryanair pro centrální a východní Evropu Denise Barabase. Zároveň dementovala informace, které se objevily na sociálních sítích, že Ryanair plánované lety z letiště Pardubice ruší. Podle ředitelky firmy EBA Hany Šmejkalové již česká strana smlouvu se společností Ryanair podepsala, nyní čeká na podpis leteckého přepravce.

Nízkonákladový přepravce očekává, že nové spojení přinese letišti přes 50.000 cestujících ročně. Na svých stránkách již nabízel letenky na tři spoje týdně, úterý, čtvrtek a sobotu. Dnes možnost letu z Pardubic web nenabízel s vysvětlením: "Je nám líto, do destinace Londýn Stansted nelétáme."

Ryanair bude zajišťovat tři lety týdně na letiště Stansted a zpět. EBA poskytne dopravci ze začátku nižší poplatky. Smlouva je na období pěti let. Podle předsedy představenstva EBA Pavla Svobody se budou pobídky uplatňovat první tři roky, poslední dva roky již budou vztahy a ceny standardní. Součástí smluvního vztahu je smlouva o marketingové podpoře ze strany Ryanair.

Ryanair dosud v České republice využívá letiště v Praze, Brně a Ostravě, Pardubice budou čtvrtým. Je již druhou leteckou společností v letošním roce, která se rozhodla pro své lety využívat pardubické letiště. Od března létá do z Petrohradu do Pardubic Rossiya Airlines, dceřiná společnost ruského Aeroflotu.

Pardubické letiště zažívá v posledních letech prudký pokles počtu cestujících. Loni přepravilo kolem 30.000 pasažérů, což bylo o téměř polovinu méně než předloni. V roce 2013 jich bylo přes 184.000. Ředitelka již dříve uvedla, že letiště doplácí na jednostrannou orientaci předchozího vedení na ruskou klientelu, která tvořila drtivou většinu odbavených cestujících. Loni vzrostl zájem o letiště ze strany provozovatelů malých letadel.

V Pardubicích se také od loňského června staví nový letištní terminál za 256 milionů korun. Firma EBA, kterou z jedné třetiny vlastní Pardubický kraj, ze dvou třetin město Pardubice, se musela kvůli stavbě zadlužit.