Evropské úřady vyšetřují, zda některé země neudělily nadměrné daňové úlevy firmám jako Apple, Amazon či Starbucks. Společnosti tvrdí, že jejich dohody jsou legální.

USA se nelíbí vyšetřování Bruselu, protože podle něj se tak vytváří nadnárodní daňový úřad a potlačují se daňové zákony jednotlivých členských států. Brusel také podle USA používá jiná kritéria při vyšetřování případů zahrnujících americké společnosti. Ministerstvo rovněž vyzvalo EU, aby zvážila své akce vůči některým firmám z USA, protože peněžní sankce pro tyto firmy by mohly mít širší důsledky pro přeshraniční zdanění.

Evropská komise, která daňové dohody zkoumá, odmítá, že by její vyšetřování mělo nejhorší dopad na firmy ze Spojených států. "Právní předpisy EU platí bez rozdílu pro všechny společnosti působící v Evropě - není zde zaujatost vůči americkým firmám," uvedla mluvčí komise Lucia Caudetová. Upozornila, že jedno z prvních daňových rozhodnutí v loňském roce se týkalo evropské automobilky Fiat. Letos EK odmítla daňové dohody Belgie s 35 převážně evropskými společnostmi.

Apple a další americké společnosti si nechávají zdanit velkou část svých zahraničních zisků v jiných zemích než v USA, aby se tak vyhnuly vyššímu zdanění ve Spojených státech. Americké ministerstvo financí uvádí, že pracuje na tom, aby donutilo společnosti převést tyto finance do domovské země, napsala agentura AP.

Očekává se, že EU příští měsíc oznámí své rozhodnutí o daňových dohodách Applu. Firma by mohla být potrestána a donucena doplatit na daních miliardy eur, uvedla na svých stránkách BBC.