Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Inflace sice zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu, většina analytiků se ale domnívá, že období téměř nulových úroků se chýlí ke konci.

Centrální banka dnes uvedla, že je připravena zahájit zvyšování úroků, jakmile zaznamená další zlepšení podmínek na trhu práce a jakmile bude přesvědčena, že inflace směřuje k jejímu cíli. "Fed dělá dětské krůčky směrem ke zvýšení sazeb. Situace na trhu práce se již zlepšila natolik, že Fedu nyní stačí pouze málo k prohlášení, že nastal pravý čas," řekl analytik Brian Jacobsen ze společnosti Wells Fargo Funds Management.

Představitelé Fedu po dvoudenním zasedání prohlásili, že ekonomika Spojených států zřejmě překonala pokles ze začátku roku a v současnosti již mírně roste navzdory útlumu v energetickém sektoru a negativním zahraničním faktorům. Poukázali mimo jiné na solidní tvorbu pracovních míst v uplynulých měsících.

Dnešní prohlášení Fedu sice neposkytuje žádný časový harmonogram zvyšování úroků, podle agentury Reuters by nicméně mohlo podpořit očekávání, že sazby stoupnou již na příštím zasedání v září.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli chladnému počasí a silnému kurzu dolaru klesla o 0,2 procenta. Analytici však předpokládají, že ve druhém čtvrtletí se vrátila k růstu, jehož tempo podle agentury AP odhadují na 2,7 procenta. Americká vláda zveřejní rychlý odhad hospodářského vývoje za druhé čtvrtletí ve čtvrtek.

pmh ank