Kritéria pro zdraví finančních ústavů v podobě podílu vlastního kapitálu k aktivům bank se po finanční krizi roku 2008 globálně zpřísnila, Zjistilo se, že řada bank byla i přes formální plnění kritérií v podstatě podkapitalizovaná, a vlády je nakonec musely zachraňovat. Banky ale nyní namítají, že zvýšené požadavky na kapitál je nutí zesilovat jejich kapitálové nárazníky na úkor poskytování úvěrů.

Hill konstatoval, že díky novým pravidlům jsou banky bezpečnější, podle něj je ale nutné podívat se na jejich možné nezamýšlené důsledky. "Jaký dopad mají tato pravidla na poskytování úvěrů menším firmám a do infrastruktury?" zní podle agentury Reuters jedna z otázek, které si Hillův úřad bude v rámci zahajovaných konzultací s veřejností klást.

Basilejský výbor, který po krizi sestavil nejnovější pravidla pro bankovní kapitál zvaná Basel III, už EU kritizoval za to, že se chce odchýlit od některých důležitých principů. Jako příklad uvedl snahu nastartovat v Evropě trh cenných papírů krytých zástavami tím, že bankám zmírnil některá kritéria.

Evropský bankovní úřad (EBA) dnes oznámil novou sérii zátěžových testů předních evropských bank. Začne v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy úřad vydá podrobný scénář a metodologii. Poslední zátěžové testy uskutečnila Evropská centrální banka ve spolupráci s EBA loni a v jejich říjnových výsledcích uvedla, že v nich neuspělo 25 z celkem 130 bank, jimž chyběl kapitál v celkové výši 25 miliard eur.