Marta Látalová bojovala za propuštění nejznámějšího českého vězně dlouhá léta. „Psala jsem dopisy prezidentům, ve kterých jsem je žádala, aby Jiřímu udělili milost. Ten poslední jsem panu prezidentu Zemanovi odeslala ve středu 10. května,“ říká.

Jen o den později oznámil prezident, že se po návratu z Číny chystá Jiřímu Kajínkovi udělit milost.

Slušný kluk

„Jsem přesvědčená o jeho nevině. To byl vždycky slušný kluk, jen o rok starší než náš syn. Chodili spolu do školy, znali jsme se s jeho rodiči, bydleli jsme tehdy v jedné bytovce. Manžel chodil s jeho tátou na ryby,“ vypráví paní z Prachovic.

Právě tam prožil Jiří Kajínek dětství, pak se s rodinou přestěhoval do vedlejší Třemošnice.

Dopisy si schovává

„Léta si s Jiřím pravidelně píšu a jeho dopisy si schovávám. Musela jsem se naučit rozluštit jeho písmo,“ říká paní Marta se smíchem.

Jiří Kajínek totiž píše dost nečitelně. „Píšu mu hlavně, co je nového tady ve vesnici, on se o všechno zajímá. Jsem moc ráda, že bude konečně na svobodě, snad se budeme moci i navštívit,“ dodává.

Vražda a útěky z vězení

Na doživotí byl Kajínek odsouzen za nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy (†27) a jeho bodyguarda Juliána Pokoše (†30), která se stala nedaleko plzeňské věznice Bory v roce 1993. V roce 1994 Kajínek uprchl z českobudějovické věznice, o dva roky později se neúspěšně pokusil uprchnout z věznice Valdice.

Veřejně známým se stal v roce 2000, kdy jako první v historii uprchl z věznice Mírov. Po měsíci a půl byl zadržený v bytě manželky pětinásobného »orlického« vraha Ludvíka Černého.

VIDEO: Kajínkova cesta na svobodu.

Video
délka: 00:38
720p 480p 360p 240p

Kajínkova cesta na svobodu Info.cz

Pořádala petice

Pro propuštění Jiřího Kajínka paní Marta v minulých letech udělala vše, co mohla. Psala dopisy prezidentům i Ústavnímu soudu, pořádala petiční akce a 1. listopadu roku 2001 uspořádala i demonstraci v Praze na Václavském náměstí.

Zprávy si schovává

Ve třech tlustých šanonech má Marta Látalová schované všechny zprávy, které o případu Jiřího Kajínka vyšly. Ty si pečlivě archivuje již od počátku a zprávy také pravidelně pročítá, aby měla o všem přehled.

Advokátka Slámová: Konečně se to stalo!

K milosti pro svého nejznámějšího klienta se na Facebooku vyjádřila jeho advokátka Klára Long Slámová (39). Jiřího Kajínka zastupovala 14 let, dlouhodobě upozorňovala, že jediná zbývající naděje pro něj je právě prezidentská milost.

„Je tomu téměř 11 let, co jsem v rámci jednoho rozhovoru řekla, že doufám, že Jiří Kajínek jednou vyjde ven jako svobodný člověk. Teď se ten okamžik reálně přiblížil. Těším se, až uvidím Jiřího Kajínka za branami věznice bez pout. Všichni, kdo na případu léta pracovali a věřili v dobrý konec, mají obrovskou radost, že se Jiří dočkal satisfakce, kterou si zasloužil.“

Miláček žen

Jiří Kajínek umí okouzlit ženy. Podle lidí, kteří ho znají od mládí, tak tomu bylo vždy! „Jednou jsem s ním byla na táboře, tehdy mu bylo 13 nebo14 let, a praktikantky, kterým bylo 18, z něj byly naprosto paf!“ vypráví jeho známá Jana Dvořáčková.

„Pokud já vím, tak k nim byl vždy velmi pozorný,“ vysvětluje si jeho úspěchy paní Marta Látalová. S mnoha ženami Kajínek navázal kontakt z vězení a dopisuje si s nimi celá léta. Byl to právě jeho ženský fanklub, kdo ho celá léta podporoval.

Co se změnilo od roku 1994?

  • Mobilní telefony: Ty měl v roce 1994 málokdo, nyní jsou masově rozšířené.
  • Počítače: V roce 1994 byly pro běžné lidi nedostupné, notebooky tehdy stály klidně i sto tisíc korun.
  • Supermarkety: V roce 1994 musel člověk při nákupu oběhnout zelinářství, řeznictví a pekařství, dnes vše sežene v supermarketu.
  • Evropská unie: 1. května 2004 Česká republika vstoupila do Evropské unie. Na hranicích tak už nepotřebujeme pasy, od 1. června 2006 zmizely i hraniční kontroly.
  • Kina: Běžná malá kina s jedním promítacím sálem v mnoha českých městech nahradily multiplexy s mnoha sály.

Fotogalerie
29 fotografií