Co potřebujete vědět o I. pilíři

*Nic se pro vás nemění. Peníze určené na sociální pojištění (a tedy i důchody současných důchodců) budou z platů odcházet stejně jako dřív.

*Nemusíte ale odvádět celou částku do I. pilíře. Část peněz, které jinak odvádíte státu, můžete tzv. vyvést do II. pilíře, tedy do soukromého penzijního fondu.

Co potřebujete vědět o II. pilíři

Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Teď státu odvádějí ze svých platů 28 procent hrubé mzdy. Nově by tak státu odvedli jen 25 procent a tři procenta by odešla na jejich účet u penzijní společnosti. Má to ale háček. Podmínkou je, že si na účet u penzijní společnosti sami přidají ještě 2 procenta ze svého hrubého platu. O to nižší pak samozřejmě budou mít čistý plat, tedy to, co dostanou »na ruku«. Odborníci pak ještě upozorňují na to, že zdaleka ne každému se vyplatí spořit ve II. pilíři. Záleží totiž nejen na věku a mzdě, ale i na pohlaví.

* Kdo ale nebude chtít posílat peníze soukromému penzijnímu fondu, nemusí. Stát ho nutit nebude.

* Lidé, kterým je méně než 35 let, se můžou rozhodnout, zda budou část svého platu odvádět soukromému penzijnímu fondu prakticky kdykoli, ale neměli by to odkládat.

* Lidé, kterým bude příští rok více než 35 let, mají na rozhodnutí jen půl roku. Ke vstupu do systému se musí rozhodnout do 31. 12. 2012.

* Soukromé penzijní fondy nabídnou 4 možnosti, jak úspory zhodnotit. Jak moc ale člověk vydělá nebo prodělá, závisí na výši rizika, do kterého se rozhodne jít. Výše zhodnocení se bude lišit podle rizikovosti investice. Na výběr budou tyto možnosti: Fond státních dluhopisů (výnos zhruba 2–3 %), Fond konzervativní (výnos zhruba 3–4 %), Fond vyvážený (výnos 4–7 %) a Fond dynamický (výnos zhruba 5–7 %). Ve druhém pilíři je ovšem možné i prodělat, protože není garance »kladné nuly« (tedy že nemůžete dostat méně než vložíte), jak tomu bylo u penzijního připojištění.

* Naspořené peníze budou fondy vyplácet po dosažení důchodového věku. Vyplácení bude postupné, jednorázově to není možné. Bude ale možné si zvolit, jestli budete rentu dostávat 20 let, nebo doživotně.

* Důchod z druhého pilíře bude možné dědit, ale jen pokud se důchodce nerozhodl pro doživotní výplatu.

* Kdo do nového systému vstoupí, už z něj nebude moc vystoupit!

II. pilíř je nejzáludnější

Nejzáludnější je II. pilíř
Autor: Infografika Blesk

 

Co potřebujete vědět o III. pilíři

Tenhle pilíř funguje společně s prvním už dnes. Znáte ho jako penzijní připojištění. I pro něj ale platí od ledna 2013 trochu jiná, a to z hlediska efektivity spoření, výhodnější pravidla. Mění se hlavně výše státního příspěvku, která bude záviset na výši vaší měsíční úložky.

*Nově na státní příspěvek dosáhnou jen ti, kteří si šetří více než 300 Kč měsíčně (dnes stačí spořit 100 Kč).

*Kdo bude spořit více než tisícovku měsíčně, dostane od státu každý měsíc 230 korun (viz tabulka Jak se mění státní podpora).

Jak se změní státní podpora penzijního připojištění

Měsíčně spoříte Dostáváte od státu Budete dostávat od roku 2013
100 Kč    50 Kč 0 Kč
200 Kč    90 Kč 0 Kč
300 Kč 120 Kč 90 Kč
400 Kč  140 Kč 110 Kč
500 Kč  150 Kč   130 Kč
600 Kč 150 Kč 150 Kč
700 Kč 150 Kč 170 Kč
800 Kč 150 Kč 190 Kč
900 Kč 150 Kč 210 Kč
1000 Kč a více 150 Kč 230 Kč