Důchodová reforma: Tři pilíře nového systému
Od roku 2013 začneme peníze ze svých platů posílat do třípilířového systému. Z toho 1. pilíř je státní důchodové pojištění, 2. pilíř představuje soukromé důchodové spoření a 3. pilíř je doplňkové penzijní spoření.
Co potřebujete vědět o 1. pilíři
* Nic se pro vás nemění. Peníze určené na sociální pojištění budou z platů odcházet stejně jako dřív.
* Nemusíte ale odvádět celou částku do 1. pilíře. Pokud budete chtít, 3 % si můžete nechat posílat na svůj účet v důchodovém fondu spravovaném penzijní společností. Přidat si k němu ale musíte ještě 2 % ze svého.
Co potřebujete vědět o 2. pilíři
* Na individuální účet do 2. pilíře půjde 5 % z vyměřovacího základu pro pojistné (mzdy nebo platu). Z toho 3 % budou ze stávajícího důchodového pojištění a 2 % bude zvýšený odvod.
* Kdo se ale nebude chtít účastnit 2. pilíře, nemusí. Stát ho nutit nebude.
* Všichni, kterým je méně než 35 let, se můžou rozhodnout o vstupu do 2. pilíře kdykoli do konce roku, ve kterém dosáhnou věku 35 let.
* Lidé, kterým bude k 1. lednu 2013 více než 35 let, mají na rozhodnutí v zásadě 6 měsíců. O vstupu do systému se musí rozhodnout do 30. 6. 2013.
* Penzijní společnosti nabídnou čtyři možnosti, jak úspory zhodnotit (důchodové fondy). Důchodové fondy se budou lišit podle rizikovosti investic.
* Naspořené peníze budou vyplácet životní pojišťovny na žádost účastníka při splnění podmínky přiznání starobního důchodu z 1. pilíře. Vyplácení bude postupné, jednorázově to není možné. Bude ale možné si zvolit, jestli budete rentu dostávat 20 let, nebo doživotně, popř. doplněnou o pozůstalostní dávku na dobu 3 let.
* Kdo do nového systému vstoupí, už z něj nebude moci vystoupit.
Co potřebujete vědět o 3. pilíři
* Systém penzijního připojištění se státním příspěvkem bude transformován do systému doplňkového penzijního spoření, ale oddělí se majetek účastníků a akcionářů. Nově bude mít obdobnou strukturu jako 2. pilíř, a to penzijní společnost a účastnické fondy.
* Stát bude dál přidávat těm, kteří přispívají do doplňkového penzijního spoření. Nově ale na státní příspěvek dosáhnou jen ti, kteří přispívají více než 300 Kč měsíčně (dnes stačí 100 Kč).
* Kdo bude přispívat tisícovku měsíčně, dostane od státu každý měsíc maximální státní příspěvek 230 korun.
Jak získat peníze od státu, na co si dát pozor a kde žádat o sociální dávky se dozvíte již 13. prosince ve vkládané speciální příručce Blesku.
Přehled nejdůležitějších změn:
* Prodlužuje se věk odchodu do penze. Dnešní třicátníci půjdou do důchodu o více než pět let později než současní důchodci.
* Důchodový věk se bude postupně zvyšovat i nad hranici 65 let.
* Zvyšování důchodového věku neobsahuje horní hranici. Letos narozené děti by tak mohly jít do penze v 73 letech.
* Zrychluje se tempo, kterým se sjednocuje penzijní věk mužů a žen, u kterých už nebude výrazně záležet na počtu dětí.
* Předčasný důchod se vyplatí ještě méně než letos.