František se stal vůbec první hlavou katolické církve, která navštívila převážně hinduistický sever Srí Lanky, kde ale také žije poměrně početná křesťanská komunita. Svatyně ve městě Madhu, kde František dnes sloužil mši, byla za války terčem ostřelování a v roce 1999 v ní zahynulo 40 lidí, kteří se zde ukrývali. Konflikt mezi Tamily a buddhistickou sinhálskou většinou skončil v roce 2009 porážkou tamilských povstalců a vyžádal si podle OSN až 100.000 mrtvých. Obě strany jsou přitom obviňovány z válečných zločinů, především pak v poslední fázi konfliktu.

Papež vyzval k odpuštění a usmíření znepřátelených etnických a náboženských skupin. "Přeji si, aby všichni lidé zde našli inspiraci a sílu vystavět na usmíření, spravedlnosti a míru budoucnost pro děti této milované země," řekl František. V úterý papež vyzval srílanské politiky, aby umožnili odhalit pravdu o násilnostech spáchaných během občanské války.

Dnes dopoledne papež František svatořečil v metropoli Kolombu misionáře Vaze, jehož vyzdvihl jako příklad náboženské tolerance na ostrově rozdělovaném národnostními a náboženskými spory. "Svatý Josef nám ukazuje, jak důležité je překlenovat náboženské rozdíly službou míru," řekl papež. Podle agentury Reuters František na břehu moře pookřál z únavy, která ho zasáhla v horkém úterý, kdy svou návštěvu na tropickém ostrově zahajoval.

Vaz se narodil roku 1651 na indickém subkontinentu v bývalé portugalské kolonii Góa, ve svých 36 letech ale přišel v přestrojení na ostrov Cejlon, aby tam pomohl katolíkům, které pronásledovali noví holandští vládci. Ti v polovině 17. století ostrov dobyli na katolickém Portugalsku, jako oficiální náboženství zavedli kalvinismus a katolicismus na ostrově prohlásili za nelegální.

Vaze blahořečil v Kolombu na tomtéž místě v roce 1995 Jan Pavel II. František jej ale prohlásil svatým za cenu porušení církevních pravidel, která požadují, aby blahořečení přišlo po uznání jednoho zázraku Vatikánem a svatořečení po uznání druhého.

Někteří Srílančané ale poukazují na to, že katolická církev si na ostrově počínala při získávání věřících často násilně a její činnost vedla ke zničení mnoha buddhistických chrámů. "Církev za to nese právní odpovědnost," řekla předsedkyně srílanské Královské společnosti pro asijská studia Susantha Goonatilakeová a dodala, že František by se měl za chování církve omluvit.

Jako druhý papež v historii dnes před závěrem své cesty po Srí Lance, z níž ve čtvrtek ráno zamíří na Filipíny, František zavítal do buddhistického chrámu. Podle vatikánského mluvčího papež uvnitř svatyně místních buddhistů v Kolombu naslouchal zpěvům a modlitbám mnichů, kteří k papežově poctě otevřeli hrobku s ostatky svých dvou významných předchůdců. K této události, která do chrámu přitahuje tisíce buddhistických poutníků, jinak dochází jednou za rok.

Před Františkem, který nečekaně vtěsnal návštěvu do svého nabitého programu, zavítal do buddhistické svatyně Jan Pavel II., jenž tak učinil v roce 1984 v Thajsku.

Srílanské úřady dnes u příležitosti papežovy návštěvy ostrova oznámily propuštění téměř šesti stovek vězňů. Částečná amnestie, která se týká 572 lidí pykajících za méně závažné činy, bývá obvykle spojena pouze s červencovým Dnem nezávislosti.