Zákaz platí od soboty, v pátek bude publikován v oficiálním věstníku EU. Pro už existující smlouvy týkající se lodní dopravy platí výjimka do 20. března. Sankce také zakazují investice do firem na poloostrově či tam vyvážet určité druhy zboží a techniky v oblastech jako je doprava, telekomunikace či těžba nerostných surovin. Ve stejných odvětvích začíná také platit zákaz poskytovat firmám z Krymu technickou pomoc nebo stavební či inženýrské služby.

"Považujeme za naprosto nepřípustnou jakoukoli diskriminaci obyvatel Krymu a Sevastopolu ze zpolitizovaných důvodů," zareagovalo podle agentury TASS na zpřísnění sankcí ruské ministerstvo zahraničí. Podle něj jde o "snahu potrestat obyvatele poloostrova, kteří se v referendu svobodně rozhodli připojit k Rusku".

"V unijním Bruselu už musejí pochopit, že Krym a Sevastopol jsou nedílnou součástí Ruska," zdůraznilo v prohlášení ministerstvo. Zároveň pohrozilo možnou "adekvátní reakcí na takzvaná restriktivní opatření vůči... ruským občanům a právnickým osobám".

Přitvrzení sankcí, o kterém bylo rozhodnuto už dříve, bylo oznámeno jen krátce před začátkem dnešního summitu lídrů evropské osmadvacítky. Ukrajinskou krizi a strategickou otázku vztahů EU a Ruska mají premiéři a prezidenti členských zemí na programu jednání.

Unie kvůli krizi zavedla několik druhů sankcí. V první řadě nyní už více stovce osob a několika firmám zmrazila evropské majetky a zakázala vstup na své území. Zdůvodněno je to porušováním územní celistvosti Ukrajiny a v případě Krymu také tím, že unie neuznává jeho anexi Ruskem. Omezen byl ale také export zbraní a určitých technologií do Ruské federace a především přístup ruských firem a bank na světové finanční trhy. Ruský prezident Vladimir Putin dnes novinářům řekl, že sankce přispěly asi 25 až 30 procenty k nynějším hlubokým ekonomickým potížím jeho země.