Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan na dnešním veřejném zasedání uvedl, že nepamatuje, kdy si rozhlasový pořad vysloužil takovou pozornost. "Český rozhlas udělal vše pro to, aby minimalizoval dopady na kodex," prohlásil s poukazem na upozornění moderátora během vysílání a následné prohlášení rozhlasu.

Prezidentův mluvčí v reakci na dnešní rozhodnutí rady zopakoval dřívější argumenty. "Jak již bylo vysvětleno, pan prezident v Hovorech z Lán poukázal na název jisté hudební skupiny nebo citoval jadrný výraz použitý v jednom rozhovoru jeho prezidentským protikandidátem. Stanovisko Rady ČRo tedy vyvolává otázku, zda míří i na citovaného politika," řekl ČTK Ovčáček. Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

"Situace se nedala předvídat a vypnout prezidenta bez upozornění také nešlo," řekl Duhan k vulgaritám, které zazněly. Příprava tematických okruhů i moderátora podle něj byla standardní. "Pokud by se situace opakovala, je rozhlas připraven reagovat velmi razantně," doplnil. Prezidentovi napsal osobní dopis, termín schůzky, o niž požádal, ale zatím nezná. Uvedl, že rozhlas Hovory z Lán loni neobnovil kvůli Miloši Zemanovi, ale kvůli institutu prezidenta republiky. "Domníváme se totiž, že posluchači mají právo znát názory a stanoviska nejvyššího ústavního činitele v zemi," podotkl Duhan.

Radní v diskusi zmínili mimo jiné pasáž kodexu, která se věnuje živému vysílání a na niž poukazovaly některé stížnosti. Dokument například uvádí, že "pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků". Tuto část kodexu radní zmínili v usnesení a rozhlas vyzvali, aby se při Hovorech z Lán tímto pravidlem řídil.

Konkrétní pasáž kodexu citovali také v případě posledních Hovorů, konkrétně to, že moderátor má pravomoc odebrat hostu slovo v případě, že se "v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že nelze dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem".

Rada Českého rozhlasu se kritizovanému pořadu na neveřejném zasedání věnovala již před dvěma týdny. Dnes radní připomněli případ z loňského roku, kdy v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou zasáhl editor. Duhan poukázal na to, že tehdy šlo o dodržování předvolebních pravidel. "Analogii bych v tom nehledal," řekl Duhan. Náměstek René Zavoral připomněl, že ani tehdy rozhovor nebyl přerušen, ale řádně ukončen v souladu s předvolebními pravidly. Téma vulgarit rada zmínila také v souvislosti s koncertem na Václavském náměstí, kde 17. listopadu zazněly ostré výroky z úst některých interpretů na Zemanovu adresu. Rozhlas je podle Duhana ze záznamu na webu takzvaně vypípá.

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostal za poslední Hovory z Lán obdobné upozornění na porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, jež o výrocích také informovaly.