Vedení konzervativců, liberálních demokratů i labouristů ve vyhrocených fázích kampaně před referendem přislíbilo Skotům "rozsáhlé nové pravomoci". Má jít o daňovou správu a zdravotnické a sociální záležitosti.

Jak ale píše Reuters, skotský flirt s nezávislostí otevřel obecnější debatu o nesrovnalostech v britském ústavním pořádku. Zatímco Skotsko, Severní Irsko i Wales mají své zastupitelské sbory, které řeší místní problémy, Anglie nic takového nemá. O jejích záležitostech rozhoduje centrální parlament, tedy i poslanci z ostatních tří částí monarchie.

"Teď máme šanci a velkou příležitost změnit a zlepšit způsob britské vlády," prohlásil dnes Cameron. "Skotsko hlasuje odděleně ve svém parlamentu o záležitostech jako jsou daně, výdaje a sociální dávky. Stejnou možnost by měla mít Anglie, Wales a Severní Irsko."

Decentralizace by ale mohla dopadnout i na samotnou Anglii. Hovoří se tam o větší správní volnosti pro severní regiony; vlastního starostu a městskou radu má už hlavní město Londýn.

Podle někdejšího německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera hlasování ve Skotsku ukázalo, že přísně centralizovaná správa vyšla z módy. "Německý model federálního státu s ústřední vládou a menší závislostí pro spolkové země a města je modernější," prohlásil německý politik. Jasno má v tomto ohledu ruská agentura ITAR-TASS: "Británie míří k federálnímu uspořádání," napsala dnes v komentáři k referendu.

Federální království? nadepsala svou zprávu o vnitřních třenicích v Británii agentura Reuters. Připomíná, že Anglie, která se drtivou většinou podílí na tvorbě domácího produktu a kde žije velká většina Britů, vlastní parlament nemá. Slibované posílení pravomocí by podle ní mělo zklidnit "spící bestii anglického nacionalismu".