Stoupenci ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií měli převahu jen ve čtyřech z celkem 32 volebních okrsků. Uspěli v největším skotském městě Glasgowě. Kromě toho ovládli další velké město Dundee a okrsky North Lanarkshire a West Dunbartonshire. Na celkové vítězství to však nestačilo.

Pro jednotnou Británii nakonec podle konečných výsledků bylo 2,001.926 voličů a proti 1,617.989. Účast 84,59 procenta představuje v Británii od zavedení všeobecného volebního práva v roce 1918 rekord. Skotské referendum tak překonalo podle agentury PA účast 83,9 procenta ve volbách v roce 1950. Při minulých parlamentních volbách byla účast 65,1 procenta v roce 2010 a 61,4 v roce 2005.

Porážku v referendu uznal skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond. "Přijímám rozhodnutí lidu a vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu," uvedl a vyzval Skoty k jednotě.

Zdůraznil, že dodrží slib "respektovat výsledek a pracovat pro blaho Skotska a Spojeného království". Podle něj bylo referendum a vysoká účast "triumfem demokratického procesu".

"Ať se dá říci o této kampani cokoli, zasáhli jsme části společnosti, kterých se nikdy předtím politika netýkala," uvedl. Připomněl také, že vůbec poprvé hlasovali šestnáctiletí a sedmnáctiletí voliči.

Britský premiér David Cameron dnes potvrdil slib daný před referendem, že Skotsko dostane další pravomoci. K referendu by se měla odpoledne v písemném prohlášení vyjádřit také královna Alžběta II..