Curtise podle amerických úřadů unesla skupina napojená na teroristickou organizaci Al-Káida. Dotyčný je prý v pořádku a mimo území Sýrie. OSN uvedla, že pomáhala předat novináře mírovým silám OSN ve vesnici v Golanských výšinách okupovaných Izraelem. Po lékařské prohlídce se prý Američana ujaly úřady jeho vlasti.

Curtisova sestřenice podle agentury AP uvedla, že pětačtyřicetiletého muže zadržovala fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu. Podrobnosti ohledně jeho propuštění ale podobně jako americké úřady sdělit odmítla.

Příbuzní o Curtisovi hovoří jako o novináři a spisovateli. Američan je autorem dvou knih, z nichž v jedné vzpomíná na studium v madráse, tedy islámské náboženské škole, a v druhé na to, jak vedl hodiny literatury pro mladistvé delikventy v USA. Obě napsal pod jménem Theo Padnos, upozorňuje agentura Reuters.

Zpráva o propuštění amerického novináře se objevila několik dní poté, co radikální organizace Islámský stát (IS), která zabrala rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, zveřejnila videozáznam se stětím jiného amerického novináře Jamese Foleyho. Podle jejich slov šlo o odvetu za americké nálety v Iráku. Islamisté rovněž pohrozili zabitím i dalšího zadržovaného Američana Stevea Sotloffa.

Newyorský Výbor na ochranu novinářů (CPJ) odhaduje, že v Sýrii se pohřešuje zhruba 20 žurnalistů. Má se přitom za to, že mnoho jich zadržují radikálové z hnutí IS.

Na propuštění jejich kolegy Curtise ještě před Kerryho oznámením upozornila katarská televizní stanice Al-Džazíra. O osvobození žurnalisty prý usiloval Katar.