Obama schválil misi počátkem léta, upřesnila podle agentury Reuters prezidentova poradkyně pro boj s terorismem Lisa Monacová. Podle Pentagonu šlo o leteckou a pozemní operaci, při níž v Sýrii do oblasti, kde podle zpravodajských služeb drželi islamisté rukojmí, letadla vysadila desítky vojáků speciálních jednotek.

Během pátrání po rukojmích se vojáci dostali do přestřelek s islamistickými ozbrojenci a řadu jich zabili. Při akci nepřišel o život žádný americký voják, jeden byl lehce zraněn, sdělilo ministerstvo. "Bohužel, mise nebyla úspěšná, protože rukojmí se v cílové lokalitě nenacházela," uvedl Pentagon.

Syrská vláda dnes vyloučila, že se operace stala na syrském území, i když jeho části vzhledem k bojům s opozicí nemá plně pod kontrolou. "Žádná americká vojenská letadla neútočila na pozice teroristů v Sýrii. Bez vědomí syrské vlády to není možné," tvrdil ministr informací Umrán Zuabí, jehož dnes citovala syrská agentura SANA. Reuters připomíná, že IS ovládá skoro třetinu syrského severu a severovýchodu. Agentura DPA dnes oznámila, že získala od syrských ochránců lidských práv informaci, že IS zadržuje na 4000 lidí, mezi nimiž jsou desítky cizinců. Asi 20 z nich jsou prý Američané a Evropané.

Washington přišel s informací o vojenské akci v Sýrii den poté, co bojovníci Islámského státu zveřejnili video se záznamem stětí novináře Foleyho, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný. Kromě toho je na videu zachycen další unesený americký novinář Steven Sotloff, jehož život prý bude záviset na dalším postupu Spojených států v Iráku. Obama prohlásil, že USA navzdory hrozbám budou v náletech na pozice islamistů v Iráku pokračovat.

Obamova poradkyně Monacová přiznala, že USA původně zprávu o osvobozovací operaci nechtěly vůbec zveřejnit a že se k tomu odhodlaly až po odvysílání videa, kdy hrozilo, že o nepodařeném pokusu budou informovat sdělovací prostředky. Philip Balboni, který řídí server GlobalPost, pro nějž Foley pracoval, sdělil listu Wall Street Journal, že únosci za Foleyho požadovali původně od jeho rodiny a GlobalPostu výkupné ve výši 100 milionů eur (2,8 miliardy korun).

IS se letos zmocnil rozsáhlých částí Sýrie a severního Iráku, kde tato sunnitská organizace vyhlásila chalífát. Její úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu vyvolalo reakci americké armády. Ta v posledních dnech, poprvé od stažení z Iráku v roce 2011, provedla nálety, jimiž podpořila pozemní jednotky irácké armády a kurdských milicí.