Osmadvacetiletý Bowe Bergdahl zadržovaný téměř pět let v Afghánistánu byl propuštěn výměnou za propuštění pěti členů Talibanu ve věznici na Guantánamu.

Spojené státy mají podle Obamy povinnost dostat své vojáky domů a nikdy nepřestanou hledat ztracené vojáky. "Dnes, alespoň v tuto chvíli je to slib, který jsme dokázali dodržet," dodal při vystoupení v Bílém domě za přítomnosti rodičů propuštěného vojáka.

Taliban souhlasil s propuštěním výměnou za osvobození pěti svých členů držených na Guantánamu na Kubě. K výměně došlo po tajném a nepřímém vyjednávání mezi USA a Talibanem zprostředkovaném Katarem.

Bergdahl byl ošetřen na letecké základně v Bagrámu a odletěl do americké vojenské nemocnice v německém Landshutu, uvedl Reuters.

Několik hodin po Bergdahlově propuštění odletěla z Guantánama do Kataru na palubě amerického vojenského stroje C-17 pětice zadržovaných Talibanců. Katar nesmějí nejméně rok opustit. Nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany uvedl, že v Kataru budou umístěni ve věznici a že "jejich pohyb a činnost budou omezeny". Obama potvrdil, že součástí dohody byly bezpečnostní záruky, které dal Katar Spojeným státům.

Otec propuštěného vojáka poděkoval všem zúčastněným vládám za návrat syna a připomněl komplikovanost celého procesu.

Také Taliban v sobotním prohlášení uvítal propuštění svých mužů s "velkým uspokojením". Za velké vítězství označil propuštění vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. "Upřímně blahopřeji muslimskému afghánskému národu, všem Božím bojovníkům a rodinám a přátelům vězňů za toto velké vítězství," prohlásil.

Bergdahl, který pochází z amerického státu Idaho, byl zadržen 30. června 2009, tedy zhruba dva měsíce poté, co dorazil do Afghánistánu. Přesné okolnosti Bergdahlova únosu jsou stále nejasné.

Bergdahla vyzvedli v sobotu večer místního času na východě Afghánistánu příslušníci amerických zvláštních sil, kteří na místo přiletěli helikoptérou. Vojákům ho předala skupina 18 Talibanců. Washington o výměně hovoří jako o "nenásilné".

"Jakmile nastoupil do helikoptéry, napsal (kvůli hluku v kabině) na list papíru 'SF?' (zkratka special forces - zvláštní síly)," řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký představitel. "Ano, hledali jsme tě dlouhou dobu," citoval zmíněný zdroj odpověď posádky. Poté se prý Bergdahl zhroutil.

Výměnu Bergdahla za příslušníky Talibanu někteří republikánští členové amerického Kongresu kritizují jako bezpečnostní riziko. Senátor John McCain, který se proti Obamově zahraniční politice ostře vymezuje, pětici označil za "protřelé teroristy, kteří mají na rukou krev Američanů a bezpočtu Afghánců". Dodal, že bude chtít vědět, jak je zajištěno, že již nikdy nebudou bojovat proti USA a americkým partnerům a že neohrozí mír a bezpečnost v Afghánistánu.

Republikánům se nelíbí především propuštění Muhammada Fazla, který je podle vládních zdrojů ve zmíněné skupině. Fazl, který byl na Guantánamu vězněn od roku 2002, je údajně zodpovědný za vyvraždění tisíců příslušníků šíitské menšiny v Afghánistánu v letech 1998 až 2001. V uniklých tajných dokumentech, které zveřejnil portál WikiLeaks, je označován za vězně "vysoké nebezpečnosti", který "pravděpodobně znamená hrozbu" pro Spojené státy a spojence.