Rada bezpečnosti musí za této situace jednat, aby prosadila respektování základních principů mezinárodního práva, uvedl Pan Ki-mun. Konkrétní návrhy dalšího postupu ale jeho zpráva podle agentury Reuters neobsahuje. Varování před humanitární krizí v Sýrii obsahovala už dřívější Pan Ki-munova zpráva zveřejněná před měsícem.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti před dvěma měsíci jednomyslně odhlasovala rezoluci požadující zajištění okamžitých a bezpečných dodávek humanitární pomoci syrským civilistům postiženým občanskou válkou. Jednat se mělo i o zásilky pomoci vypravené ze sousedních zemí, zejména z Turecka a Jordánska. Podle zprávy Pan Ki-muna ale musejí humanitární mise "dál pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách".

Podle západních států je za blokování humanitární pomoci odpovědná z velké části syrská vláda. Pokud dodávkám brání povstalci, pak jde údajně výhradně o bojové skupiny islamistů napojených na Al-Káidu. Syrská vláda jakýkoli podíl na komplikacích s mezinárodní pomocí popírá.

"Blokování pomoci je nespravedlivé a je v jasném rozporu s mezinárodním humanitárním právem," zdůraznil v hodnotící zprávě Pan Ki-mun. "Léky jsou odepřeny těm, kdo je skutečně potřebují včetně statisíců žen, dětí a seniorů," uvedl. Přístup k základním potravinám nemá kvůli válce 3,5 milionu Syřanů, konstatuje dokument generálního tajemníka.

Rada bezpečnosti OSN má o Pan Ki-munově zprávě diskutovat příští týden. Jakékoli sankce, namířené proti syrskému režimu, blokuje Rusko. Moskva už vetovala tři rezoluce kritizující Damašek za válečné operace proti syrské opozici a za humanitární krizi.