Od 7. do 23. září zamíří na koncertní pódia věhlasná hudební tělesa jako Londýnský filharmonický orchestr, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích, Freiburský barokní orchestr nebo orchestr curyšské Tonhalle.

Zahajovací večer bude 7. září věnován výhradně dílu Antonína Dvořáka. Po boku ČF odehraje slavné dílo violoncellové literatury, Dvořákův proslulý Koncert h moll, držitel 16 cen Grammy Yo-Yo Ma. V podání ČF zazní v první polovině večera málo hraná Druhá symfonie. Čtyři romantické kusy pro housle a klavír Antonína Dvořáka zařadil Yo-Yo Ma loni v Praze do programu jarního benefičního galakoncertu pro festival Struny podzimu.

"Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu a být festivalem světovým, a přece výsostně českým, festivalem, který snoubí talent, píli i úctu k tradičním hodnotám," uvedl Vrabec.

ČF, rezidenční festivalový orchestr, v série Dvořák Collection II provede další Dvořákovy symfonie. Jako sólisté se na festivalu představí například gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová, francouzský violoncellista Gautier Capucon, houslista David Garrett, klarinetistka Sabine Meyerová nebo pianista Piotr Anderszewski.

Sestavením programu Komorní řady byl v letošním roce pověřen pianista Ivo Kahánek. Mladý umělec do české metropole pozval například smyčcová kvarteta Emerson Quartet a Tetzlaff Quartet nebo Bohemia Luxembourg trio. V mezinárodní konkurenci se Kahánek představí také sólově s basistou Janem Martiníkem. "Připravili jsme pro festival speciální program, bude to naše první společné vystoupení," podotkl Kahánek.

Po loňském počinu, kterým bylo uvedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred, festival opět přichází s programovým formátem Opera in Concert. V koncertním provedení zazní v mezinárodním obsazení Mozartův Don Giovanni. Spirituální koncert bude letos věnován dílu komponisty Arvo Pärta. V programu opět nechybějí akce pro rodinné publikum, debutový Den D věnovaný mladým umělcům či další z výprav po Stopách Antonína Dvořáka.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná dnes. Ceny lístků se podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře drží přibližně na loňské úrovni. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, jeho 20 procent pokryje zisk ze vstupného, zbytek kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Loňský ročník Dvořákovy Prahy měl koncerty vyprodány z téměř 90 procent. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.