Požár, který patřil loni k největším ve Zlínském kraji, vypukl v noci z 2. na 3. března, zničil zejména umělecky hodnotnou jídelnu, Libušín sloužil jako restaurace. Hasiči škodu vyčíslili na 80 milionů korun. Objekt patřící k symbolům Pusteven navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Vedení muzea bezprostředně po požáru rozhodlo o tom, že Libušín bude přes velké škody obnoven. Lidé projevili velkou solidaritu, na účtu veřejné sbírky se dosud shromáždilo přes osm milionů korun. "Sbírka byla prodloužena do 3. března 2017," řekla ČTK Valíčková.

Lidé také posílají dárcovské sms zprávy, muzeum z každé dostane 28,50 koruny. "Do konce ledna bylo zasláno 22.025 DMS," poznamenala mluvčí. Ve prospěch Libušína se konaly koncerty a další akce, stále trvá možnost zakoupit si pamětní medaili, firmy odvádějí část výtěžku z prodeje svého zboží. Pomohly i okolní samosprávy.

Policie však také řešila krádeže peněz z kasiček, do kterých lidé na obnovu Libušína přispívali. Kasička přímo na Pustevnách byla vykradena dokonce dvakrát, podruhé ji zloděj odnesl celou. Muzeum se poté rozhodlo novou tam již neumístit.

Obnovu památky by měla pokrýt pojistka, jednání s pojišťovnou však podle muzea zatím nebylo ukončeno. Peníze ze sbírky a dalších projektů muzeum použije například na nové požární zabezpečení objektu.

Požár podle hasičů způsobila nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin kachlových kamen. Oficiální policejní výsledky však zatím nejsou známy. Po uhašení požáru odborníci vyklidili vyhořený objekt, odstranili sutiny, snažili se zachránit některé části. Podle ředitele muzea Jindřicha Ondruše se však moc věcí nezachovalo. V létě torzo Libušína zakryla kovová konstrukce, která jej chrání před povětrnostními vlivy. Zastřešení stálo čtyři miliony korun.

Libušín byl postaven v roce 1899, interiér zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Unikátní byly tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. K vybavení patřilo sto vyřezávaných židlí. "Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl," podotkla Valíčková.

Muzeum památku spravuje od roku 1995, o dva roky později začala rekonstrukce Libušína i sousedního hotelu Maměnka. Oprava Libušína byla hotová v roce 1999, vyžádala si 25 milionů korun. V roce 2013 se měnily trámy kvůli narušené statice.