S oficiální žádostí o zákaz působnosti Sjednocené pokrokové strany, která má v parlamentu pět poslanců, se na ústavní soud loni obrátila jihokorejská vláda. Někteří členové UPP byli již v minulosti zatčeni pro podezření z přípravy vzpoury.

Je to vůbec poprvé, co jihokorejský ústavní soud od svého vzniku v roce 1988 zakázal činnost nějaké politické strany, napsala agentura AP. Žádost vlády o rozpuštění Sjednocené pokrokové strany, odebrání jejích parlamentních křesel a zákaz zformování podobné strany podpořilo dnes osm z devíti soudců.

Soudce Pak Han-čchol konstatoval, že "existuje naléhavá potřeba odstranit hrozbu, kterou strana představuje pro demokratický řád".

Ministr spravedlnosti Hwan Kjo-an, který minulý měsíc přednesl před soudem závěrečné argumenty vlády, řekl, že UPP se snaží "nastolit prokomunistickou vládu a usiluje o sjednocení obou Korejí, aby mohla uvádět do praxe socialismus v severokorejském stylu". UPP namítá, že si pouze přeje větší usmíření se Severem.

Příznivci UPP i její odpůrci uspořádali dnes pouliční demonstrace. Budovu ústavního soudu, před níž se sešly stovky lidí, střežilo na 1000 příslušníků pořádkové policie.

V roce 2013 bylo sedm členů Sjednocené pokrokové strany zatčeno a před soudem shledáno vinnými z plánů svrhnout jihokorejskou vládu, pokud by vypukla válka s KLDR. Šéf UPP I Čung-he dnes novinářům řekl, že verdikt soudu změnil Jižní Koreu v "diktátorskou zemi".

Představitelka mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International Roseann Rifeová prohlásila, že zákaz "vyvolává vážné otázky kolem dodržování svobody projevu a shromažďování ze strany jihokorejských úřadů".