"Mohu potvrdit, že v této věci je vedeno správní řízení kvůli možnému uskutečňování spojení před podáním návrhu na povolení k ÚOHS," řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

ÚOHS schválil transakci začátkem letošního roku. Rozhodnutí už je pravomocné. Antimonopolní úřad posuzoval oblast velkoobchodní distribuce nafty a benzinu. Vedl pouze zjednodušené řízení, u kterých povoluje transakce bez podmínek. "Mohu potvrdit, že informaci o zahájení správního řízení jsme obdrželi. Jedná se o očekávaný krok navazující na již pravomocné povolení spojení obou společností," řekl ČTK mediální zástupce firmy Martin Jonáš. "V této věci budeme s ÚOHS spolupracovat," dodal.

ARMEX Oil obchoduje s ropnými produkty. Firma na trhu působí od roku 1999. Kromě velkoobchodního prodeje začala od roku 2003 budovat i vlastní síť čerpacích stanic. Armex Oil podle dnešního vydání deníku E15 loni prodal 475 milionu litrů pohonných hmot za více než deset miliard korun. Hrubý zisk měl 113 milionů korun. Firma chce nakupovat více pohonných hmot v zahraničí, dosud většinu kupovala od italské Eni, která loni prodala svůj podíl v České rafinérské Unipetrolu.

TRANSCARGO je tradičním distributorem pohonných hmot působícím zejména na Moravě s obratem převyšujícím 5,5 miliardy korun. Armex Oil se stal nejdříve jediným společníkem v Transcargu a následně společníkem s podílem 75 procent. Obě firmy patří do koncernu ARMEX GROUP, který působí ve velkoobchodu a maloobchodu.

Pokuty za pozdní nahlášení fúzí dává antimonopolní úřad ojediněle. Většinou se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Aktuálně ÚOHS vede ještě řízení s olomouckou GRADIENT GROUP s.r.o., která ovládá internetového prodejce T.S.BOHEMIA a.s. Firma loni s více než ročním zpožděním nahlásila nákup ostravského obchodníka s výpočetní technikou ALFA COMPUTER a.s.