"Náš postoj jsme vyjádřili již několikrát a nic se na něm nemění," citovala Siluanova agentura Reuters. Ukrajinská vláda zahájila minulý týden v pátek jednání s věřiteli o zmírnění zátěže svého zahraničního dluhu. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že Kyjevu se v jednání s věřiteli podaří získat na úlevách celkem 15,4 miliardy dolarů.

Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková v pátek vyzvala Rusko k účasti na jednání o restrukturalizaci dluhu a slíbila, že k držitelům ruských dluhopisů bude Ukrajina přistupovat stejně jako k ostatním věřitelům. Siluanov ale dnes řekl, že Rusko žádné oficiální pozvání od Kyjeva nedostalo.

MMF v pátek uvolnil Ukrajině prvních pět miliard dolarů (129 miliard Kč) ze slíbeného úvěrového programu, který je na čtyři roky a jehož objem dosahuje 17,5 miliardy USD. Celková pomoc od dalších věřitelů by během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů. Úhrnná částka přitom zahrnuje také předpokládané úlevy z restrukturalizace ukrajinského zahraničního dluhu.

Restrukturalizace dluhu se bude skládat z prodloužení termínů splátek a snížení úrokových plateb i jistiny, uvedla v pátek ministryně Jarešková. Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton, dalšími velkými soukromými věřiteli jsou investiční společnosti PIMCO a Blackrock. Někteří investoři vyjádřili pochyby, zda bude dohoda o ukrajinském dluhu bez Ruska vůbec možná.

Dluh Ukrajiny činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí asi na měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě jejího území. Někteří věřitelé proto předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70procentní odpis jejich investic.