Klinická smrt je zastavení životních funkcí, které jde ještě zvrátit. Nastává v momentě, kdy přestane bít srdce, plíce přestanou pracovat a mozek tím pádem není okysličován.

Klinická smrt nebyla dosud lékaři přesně definována. Někteří odborníci ji dokonce vůbec neuznávají. Člověku se sice zastaví životní funkce, přesto ještě žije a zhruba v době od pár vteřin do jedné hodiny je možné dotyčného přivést zpět k životu.

Klinická smrt a život po smrti

Lidé, kteří prodělali klinickou smrt, mívají různé zážitky. Popisují oddělení duše od těla. Někteří z nich mluví o tunelu, na jehož konci viděli světlo, jiní zas "opustili své tělo" a dívali se na sebe sama, jak je lékaři zachraňují. Výjimkou nejsou ani setkání s mystickými bytostmi či intenzivní pocity podobné euforii.

Z vědeckého hlediska jsou tyto prožitky nevysvětlitelné. Není však pravidlem, že každý, kdo si prošel klinickou smrtí, se ocitl ve změněném stavu vědomí. Někteří pacienti si po probuzení nepamatují vůbec nic.

Klinická smrt - skutečné příběhy

Spousta lidí se podělila o svou zkušenost s klinickou smrtí. Existují až mysteriózní příběhy o tom, co viděli „na druhé straně“. Často si však lidé nepamatují z prodělané klinické smrti nic. Své příběhy přidaly i známé osobnosti. Patří mezi ně například herečky Dáda Patrasová a Jana Andresíková. Někteří pacienti se však z klinické smrti nikdy neprobrali, například zpěvačka Věra Špinarová.

Klinická smrt v kanceláři

O velkém štěstí může mluvit Alžběta (31) z Prahy, která zažila klinickou smrt přímo v práci, kdy se skácela pod stůl a přestala komunikovat. Prodělala srdeční arytmii, která způsobila ztrátu vědomí, zástavu srdce a následně i klinickou smrt. Její kolegové však pohotově reagovali a poskytli jí masáž srdce, následná lékařská péče ji zachránila. Alžběta si však z klinické smrti nepamatuje vůbec nic.

Dáda Patrasová v klinické smrti

Klinická smrt se nevyhýbá ani známým a slavným. Dagmar Patrasová prodělala operaci páteře, po které však nastaly komplikace. Herečka podle svých slov prožila klinickou smrt. „Viděla jsem se, jak doma na koberci jako malá secvičuji sestavu v gymnastice. Od těch šesti let, jsem si na to nevzpomněla. Až teď když jsem byla u stropu,“ prozradila.

Pobodaná Češka v Egyptě

Účetní Lenka, která byla na dovolené v egyptské Hurghadě se stala obětí útoku nožem. Muž na pláži zabil dvě Němky a šestatřicetiletou Češku šestkrát bodl. Původně měla být Češka převezena ve stabilizovaném stavu do Česka. Tělo se však se zraněními nevypořádalo, selhaly jí orgány a upadla do klinické smrti. Žena neměla takové štěstí. Zranění byla příliš vážná a Lenka zemřela v káhirské nemocnici.

Vše o klinické smrti čtěte ZDE

Vše o ubodané Češce v Egyptě čtěte ZDE

VIDEO: Příběh Alžběty, která přežila klinickou smrt

Video
délka: 04:27.66

Kolegové v práci zachránili Alžbětě (30) život. Přežila klinickou smrt Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Fotogalerie
19 fotografií