Expert Michael L. Smith: Američan bojuje s korupcí v Česku

Michael L. Smith je uznávaným expertem na výzkum korupce
Michael L. Smith je uznávaným expertem na výzkum korupce  (Autor: Blesk)
Autor: Václav Suchan - 
4. prosince 2011
05:01

Zatčení a obvinění šéfa Městské policie v Praze Vladimíra Kotrouše z korupce potvrdilo smutný fakt, že korupce v Česku jen kvete. Uplácí se na všech úrovních, všude tam, kde je možné penězi, věcmi, či protislužbou získat nějakou výhodu oproti ostatním, či konkurenci. Češi si s tím nevědí rady. A tak jsme si najali amerického experta na korupci Michaela L. Smithe (35), který má do roku 2013 popsat český úplatkářský systém. Za šest milionů korun od ministerstva vnitra.

Proč si myslíte je v Česku tak silné korupční prostředí? Není to do značné míry pozůstatek poměrů za totalitního režimu, za komunismu?

„V mnoha ohledech odkazy komunistického režimu a praktik velké privatizace stále straší českou společnost a politiku. Z těchto odkazů máme na jedné straně, netransparentní systém osobních konexí mezi politickými a ekonomickými elitami, a na druhé straně hlubokou nedůvěru v politiku ze strany společnosti. Takže „živná půda“ korupce je v morálním uspořádání společnosti a v politické kultuře, která se mění jen pomalu.“

Myslíte si, že vědecký výzkum uplácení může napomoci k likvidaci či výraznému oslabení těchto fenomenů ve společnosti?

„V Česku vidím vážný nedostatek kvalitního výzkumu, zejména ekonomů a politologů, o příčin a řešení problému korupce. Je také potřeba více spolupráce mezi vědci, státními úředníky a nevládními organizacemi v této oblasti.“

V čem jsou podle vás specifika korupce v Česku, mohl byste to srovnat např. s poměry v USA?

Česká specifika - tedy oblasti, které jsou obzvláště problematické, jsou např. neprůhledné zadávání veřejných zakázek, politizace státní správy, chybějící regulace lobbingu a anonymní akcie na doručitele. Korupce však nezná hranice - tyto problémy lze nalézt i jinde. Vadí mi, že mnoho lidí si myslí, že česká korupce je něčím výjimečná. Často je tato  „jedinečnost“ používána jako výmluva ignorovat v boji proti korupci doporučení mezinárodních expertů a institucí.

A v USA?

„Situace ve Spojených státech je zcela odlišná. Tamní federální vláda má velké zkušenosti s dostáním bohatých korupčníků za mříže. Generální prokurátoři se nebojí jít po „velkých rybách“. To ale neznamená, že neexistuje žádná korupce. Největším problémem teď je, jak se vypořádat s rozsudkem amerického Nejvyššího soudu, který minulý rok v podstatě rozhodl, že dary korporací politickým stranám jsou formou svobody projevu. Toto rozhodnutí prakticky vymazalo všechny úspěchy ve zvyšování spravedlnosti a transparentnosti financování politických stran.“

Jaké jsou základní formy uplácení v ČR, jsou něčím specifické?

Úplatky – tedy přijetí úplatků, podplacení a nepřímé úplatkářství - jsou v podstatě všude stejné. Chtěl bych ale říci, že lidé často používají slovo „korupce“ a „uplácení“ neprecizně. Když třeba NERV říká, že je možné ušetřit u veřejných zakázek desítky miliard korun zavedením některých protikorupčních opatření, to však neznamená, že ty desítky miliard korun jsou úplatky.Velká část tohoto problému je špatné hospodaření veřejnými prostředky,  nemožnost zjištění střetů zájmů, tajné dohody mezi uchazeči, atd, které dohromady zvyšují náklady veřejných zakázek. V těchto případech se nemusí nutně objevovat úplatek vůbec.“

Je podle vás pro společnost nebezpečnější tzv. malé uplácení soukromých osob za drobné protislužby, či mnohamilionové úplatky třeba za státní zakázky či změny územních plánů?

„Všechny formy korupce jsou nebezpečné. Nicméně bych řekl, že politická korupce je nejnebezpečnější, protože ničí právní stát a důvěru veřejnosti v demokracii a politický systém. Nedostatek transparentnosti politických procesů je jedním z největších bezpečnostních hrozeb České republiky, protože je téměř nemožné zjistit, do jaké míry organizovaný zločin (či podobné činnosti) ovlivnuje rozhodování na nejvyšší úrovni politiky. Není divu, že některé ambasády nejbližších českých spojenců jsou znepokojeny tím, co se děje.“

Bude výsledkem vaší analýzy také konkrétní řešení, tedy metody boje a likvidace korupce? Napadají vás už nyní nějaké návrhy?

„Samozřejmě. Můj projekt se týká aplikovaného výzkumu, což znamená, že cílem je poskytovat státní správy s konkrétními doporučeními pro boj s korupcí. V současné době naše hlavní zaměření je na regulaci lobbingu a zvýšení transparentnosti financování politických stran. Lobbing a politické dary nejsou formou korupce jako takové, ale jsou mechanismy, jejichž prostřednictvím ke korupci může dojít.“

Jak konkrétně při výzkumu využijete grant ministerstva vnitra ve výši šesti milionů korun?

„Tříletý rozpočet je docela malý na vše, co děláme. Projekt pomáhá financovat důležité semináře a veřejné debaty o boji proti korupci. Spolupracujeme s nevládními organizacemi na vytvoření společných doporučení v různých oblastech protikorupční politiky, a budeme poskytovat tyto analýzy ministerstvu vnitra, úřadu Karoliny Peake i veřejnosti. Sbíráme údaje o darech politických stranám mezi 2006-2010 a plánume zveřejnit dazabázi těchto dárů na internetu. Také organizujeme výzkumy veřejného mínění a publikujeme vědecké články.“

Myslíte si, že česká vláda věnuje boji s korupcí dostatek energie a prostředků?

„Bohužel ne, pokud bychom měřili priority vlády podle toho, kolik dává na výzkum v různých oblastech, pak boj proti korupci by byl jednou z nejnižších priorit současné vlády (i těch bývalých).“

Máte s uplácením nějakou osobní zkušenost?

„Ne. Naopak, já jsem vyrůstal ve městě (Olympia, hlavní město státu Washington), kde je politika relativně „čistá“, kde je lobbing dobře regulován, a kde se obyčejní lidé často snaží zapojit do každodenní politiky. Rozhodně to není utopie, ale ta pozitivní zkušenost mi pomáhá přemýšlet o tom, jak se dá zlepšit jakýkoliv demokratický systém.“

jakub-moravec ( 5. prosince 2011 09:13 )

dobrotko, policajtům přidat na platech? Ani náhodou. Policajti jsou podřízení vyšším nadřízeným mafiánům, jo,kdyby to byla demokratická země,pak by policie mohla být nezávislá.

dagma9 ( 4. prosince 2011 22:10 )

Opravuji, za zbytečné analýzy. Když už, tak si měli politici nechat udělat analýzu svejch mozků, to by ale bylo taky zbytečný protože žádný mozky nemají.Jen hrabivost a lži pro voliče to v těch svejch makovicích mají.

dagma9 ( 4. prosince 2011 22:04 )

6 mega měli politici radši dát na rekvalifikaci nezaměstnaných. Nebo na vytvoření nových pracovních míst. Investovat je do shopných českých podnikatelů, kteří by mohli rozšířit svoji výrobu a zaměstnat tak několik práce schopných lidí, kteří chtějí pracovat. To by byly dobře investované peníze a ne to jejich vyhazování miliónů na zbatečné analýzy. Beztak většina lidí ví co se tady dějě.

dagma9 ( 4. prosince 2011 21:50 )

Mně se z toho taky chce blejt. Jde mi z toho všeho mráz po zádech. Tak takle se u nás šetří. Na jedné straně se sebere hlavně těm chudejm a na druhý straně se vesele vyhazují milióny, miliardy. Co všechno dokážou politici zdrbat to je neskutečný. Bože v čem to žijeme proč stím už něco neďeláme. Politici si můžou dělat co chtějí, protože vědí, ze mi stím nic neuďeláme. Jenom se zase necháme oblbnout. Američani to za nás nevyřeší. To si musíme řešit sami.

letajici_svec2 ( 4. prosince 2011 17:13 )

co tak korupci zlegalizovat a zdanit 95 % ? Ale zároveň za daňový únik nastavit trest od 10 let nahoru. Vše by fungovalo dobře a státu by se vraceli úplatky formou daní..jiná cesta boužel nebude v Česku účinná..je to jako s drogami nebo prostitucí

Zobrazit celou diskusi