Mahershala Ali se narodil jako Mahershalalhashbaz Gilmore v roce 1974. Rodiče mu vybrali biblické jméno – Maher-shalal-hash-baz (v českém překladu Maher-šalal Chaš-baz) je jménem, které podle knihy Izajáš dal prorok Izajáš jednomu ze svých synů.

V rozhovoru pro GQ z roku 2016 prozradil, že má herectví v rodině, jeho otec totiž vystupoval na Broadwayi. On sám ovšem původně svoji budoucnost spojoval s basketbalem. Díky tomu dokonce studoval univerzitu se sportovním stipendiem, k herectví se dostal až na škole a z prken basketbalových kurtů tak zamířil na divadelní prkna Kalifornského shakespearovského divadla, načež se Ali rozhodl vystudovat herectví na Newyorské univerzitě.

Ačkoli byl rodiči vychováván jako křesťan, konvertoval v roce 2000 k islámu, což stálo i za rozhodnutím změnit si příjmení z Gilmore na Ali. V té době se dočkal i prvních seriálových rolí. Prvním velkým filmem, ve kterém se objevil, byl Podivuhodný případ Benjamina Buttona v roce 2008. Zde se ještě v titulcích objevilo jeho celé křestní jméno.

Rozhodnutí zkrátit si jméno přišlo až o několik let později. „Chtěl jsem používat moje celé jméno, což bylo celkem bláznivé, když si uvědomíme, že jsme v Hollywoodu,“ vzpomínal v rozhovoru pro Vanity Fair. Jméno si z osmnácti písmen na 10 zkrátil až při práci na filmu Za borovicovým hájem, když zjistil, že by se jeho celé jméno nevešlo na plakát.

První velká role – Remy Danton v Domečku z karet

K první skutečně velké roli, kde se vryl do paměti diváků, se dostal v roce 2013. Tehdy byl obsazen jako lobbista Remi Danton v Domku z karet (House of Cards). Sám ovšem své působení ve slavném politickém dramatu od Netflixu jako průlomové nevidí. „Moje zkušenost je ta, že jsem měl sérii příležitostí, které vedly k větším a zajímavějším věcem. Díky House of Cards jsem dostal příležitost v Hunger Games a díky tomu jsem dostal příležitost v dalších věcech,“ vysvětloval svůj pohled Ali pro GQ.

Ještě předtím, než se představil v Podivuhodném případu Benjamina Buttona a seriálu Domek z karet, se objevoval v sci-fi seriálu 4400. Dalším jeho seriálovým počinem pak byla role v komiksovém seriálu Luke Cage od Netflixu a v roce 2019 ho mohou znát i fanoušci seriálu Temný případ, kde hraje hlavní roli ve třetí sérii.

Oscary: První oceněný muslim i „rychlostní rekordman“

První role, za kterou si získal ocenění, přišla ve filmu Moonlight z roku 2016, kde si Ali zahrál kubánského drogového dealera Juana. Oscar za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli, kterého Ali dostal v lednu 2017, byl zároveň první cenou pro muslima. Kromě Oscara jej za jeho výkon tehdy ocenili i kritici z New Yorku a Los Angeles.

Ještě úspěšnějším se pro Aliho stal film Zelená kniha z roku 2018. Kromě druhého Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli mu přinesl i Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Kromě toho se stal prvním Afroameričanem, který opakovaně uspěl v jedné kategorii Oscarů a dotáhl se na Denzela Washingtona, který byl do roku 2019 jediným černým hercem, který měl doma více než jednu zlatou sošku.

Redakce amerického serveru Gold Derby, který se zabývá předpovědí výsledků filmových cen, už v lednu psal o tom, že Oscar pro Aliho by znamenal další úspěch. Získat dvě sošky během tří ročníků, nebo méně, zvládl naposledy Tom Hanks, který získal dva Oscary za výkon v hlavní roli v letech 1994 (za výkon ve filmu Philadelphia) a 1995 (za ikonickou roli Forresta Gumpa).

Pro srovnatelný výkon v kategorii herců ve vedlejších rolích je pak třeba jít ještě dále do minulosti. Naposledy srovnatelný úspěch ve stejné kategorii slavil herec Jason Robards, který zářil ve filmech Všichni prezidentovi muži a Julie, za což dostal Oscary v letech 1977 a 1978. Jediným dalším hercem, který zvládl kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli dominovat podobným způsobem, byl Walter Brennan, který si zlatou sošku odnesl v letech 1937, 1939 a 1941.

Video
délka: 02:52

Když se v Hollywoodu nedaří: Top 10 trapasů na Oscarech Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Giovanni Cristiani, Antonello Vannucchi, Giorgio Rosciglione, Francesco Santucci - Thanks To Oscar

Fotogalerie
13 fotografií

Výsledky Oscarů 2019 najdete ZDE