Oslavy, při nichž bude Karel III. korunován, propuknou v sobotu 6. května. Začne se průvodem, kdy se král s manželkou Camillou vydají z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Tam také proběhne samotný ceremoniál, který povede arcibiskup z Canterbury.

Korunovace Karla III.: Termín a program po dnech

 • 6. května 2023
  korunovace ve Westminsterském opatství
 • 7. května 2023
  korunovační koncert na hradě Windsor
  Velký korunovační oběd
 • 8. května 2023
  Velká korunovační výpomoc

Korunovace Karla III.: program jednotlivých dní

Podívejte se, co se ve Velké Británii chystá na jednotlivé dny, během kterých dojde ke korunovaci Karla III.

Sobota 6. května 2023 - program korunovace Karla III.

Slavnostní víkend odstartuje v sobotu 6. května 2023. V tento den dojde k samotné korunovaci. Královský palác již zveřejnil jednotlivé body programu pro tento den, zatím ovšem neřekl, v jakých časech se budou odehrávat.

Královské procesí

Samotné korunovační procesí dorazí do Westminsterského opatství v takzvaném Královském průvodu. Společně s Karlem III. v průvodu bude i jeho manželka Camilla, která bude korunována královnou manželkou.

Korunovace Karla III.

Korunovace krále Karla III. proběhne ve Westminsterském opatství a bude ji řídit arcibiskup z Canterbury. Společně s Karlem III. bude korunována i jeho manželka Camilla za královnu manželku.

Obřad bude kratší, než jaký měla matka Karla III. královna Alžběta II. Přesto by měl ctít více než tisíciletou tradici korunovací britských a anglických panovníků. Zároveň by měl ovšem reflektovat postavení panovníka v moderní společnosti a roli, jakou by měl panovník v monarchii hrát v budoucnosti.

Korunovační procesí

Po korunovaci zamíří král Karel III. s královnou manželkou Camillou a rodinou zpět do Buckinghamského paláce opět v procesí. To bude větší než královské procesí. V průvodu zároveň půjdou i představitelé všech států Commonwealthu.

Královský pozdrav veřejnosti

Den korunovace král Karel III. i s rodinou zakončí pozdravem veřejnosti z balkonu Buckinghamského paláce. Oslavy korunovace tím ovšem pouze odstartují.

Neděle 7. května 2023 - Korunovační koncert a světelné show

Neděle bude patřit hlavní části oslav nově korunovaného krále.

Korunovační koncert

V neděli pak nastanou ty skutečné oslavy. Ve Windsoru se uskuteční koncert, na kterém vystoupí známé hudební a taneční hvězdy. Nebude chybět ani orchestr a korunovační sbor pestře poskládaný z amatérských zpěváků z řad pracovníků ze zdravotnictví, neslyšících, uprchlíků nebo sluchově postižených.

Součástí koncertu bude i světelná show, během které bude Windsor i řada nejdůležitějších britských památek nasvícena pomocí laserových nebo dronových show.

Na koncert se přitom dostanou přednostně zaměstnanci charitativních organizací, které královský pár dlouhodobě podporuje. Několik tisíc šťastlivců, kteří dostanou pár lístků, bude vybráno i v rámci losování uspořádaného BBC.

Seznam potvrzených vystupujících na koncertu:

 • Lionel Ritchie

Velký korunovační oběd

Kromě toho proběhne i Velký korunovační oběd, jde o akci charity Eden’s Mission, kterou královský pár podporuje. Projekt Velký oběd (The Big Lunch) se snaží v běžných letech celosvětově o prvním červnovém víkendu pořádat sousedská setkání, která mají prohloubit soudržnost komunit, prosazování pozitivních změn v okolí a předcházení samoty zranitelných členů komunit.

Pondělí 8. května 2023 - oslava dobrovolnictví

Pondělí po korunovaci bude patřit oslavě dobrovolnictví, které Karel III. dlouhodobě podporuje. V Británii se proto chystá akce Velká korunovační výpomoc. Ta by měla motivovat širokou veřejnost, aby si poprvé vyzkoušela dobrovolnictví.

Seznam hostů na korunovaci Karla III.

Seznam hostů zatím není oficiálně zveřejněn. Předpokládá se ale, že se korunovace zúčastní rodina Karla III., není ovšem jasné, zda pozvání dostane i jeho mladší syn Harry s manželkou Meghan.

Svou účast ovšem už v rozhovoru pro časopis People potvrdil monacký kníže Albert II.

Westminsterské opatství

Westminsterské opatství dokáže pojmout zhruba 2200 lidí, očekává se tedy, že obřad bude mnohem skromnější a kratší, než tomu bylo při korunovaci královny Alžběty II. Tehdy, před sedmdesáti lety, se rozdalo několik tisíc pozvánek a do opatství přišlo 8 tisíc lidí.

Koruny pro Karla III. a Camillu

Karel III. bude korunován korunou svatého Eduarda, stejnou, jako měla při korunovaci v roce 1953 jeho matka. Při odchodu z Westminsterského opatství ji ovšem vymění za Korunu britského impéria, kterou následně bude nosit například i v situacích, kdy bude zahajovat jednání parlamentu. Obě dvě jsou velmi těžké, jak už několikrát Alžběta II. za svého života uvedla.

Koruna svatého Eduarda

Je tvořena masivním zlatým rámem osázeným rubíny, ametysty, safíry, granáty, topazy a turmalíny, celkem je na ní 444 drahých kamenů. Na bocích má čtyři kříže a čtyři lilie. Uvnitř je pak červený sametový čepec s hermelínovým lemem.

Je považována za oficiální korunu určenou ke korunovaci britského krále. Jde přitom o repliku původní koruny z roku 1660. Původní středověká koruna byla zničena během anglické občanské války odpůrci monarchie.

Koruna britského impéria

Koruna svatého Eduarda je považována za svatou relikvii a jako taková byla skladována přímo ve Westminsterském opatství a na hlavu panovníka se tak dostane pouze při jeho korunovaci. Ačkoli je dnes většinu času vystavená v londýnském Toweru, tradice, že ji monarcha má na hlavě jen při svém korunovačním obřadu, zůstala. Pro ostatní příležitosti tak britský panovník využívá Korunu britského impéria.

Ta je vyrobena z kombinace zlata, stříbra a platiny a je pokryta více než 3000 drahými kameny a perlami. Uvnitř je pak fialový sametový čepec s hermelínovým lemem.

Její podoba ovšem není neměná. Původní verze byla zničena během občanských válek a od chvíle, kdy byla znovu vyrobena, existuje už její desátá verze. Ta současná byla vyrobena pro krále Jiřího VI. a upravená pro jeho dceru Alžbětu II.

Logo korunovace

Korunovace Karla III. má i vlastní logo. Kruhové logo, jehož motivy spojují anglickou růži, skotský bodlák, velšský narcis a severoirský trojlístek a korunu navrhnul Jony Ive, který dvě desetiletí vedl designerské oddělení společnosti Apple.

Logo, které bude provázet korunovaci Karla III. králem
Autor: Oficiální zdroj

Video
délka: 01:22:04.36
Video se připravuje ...

Smuteční průvod doprovodil ostatky Alžběty II.: Sledovali jsme s královským expertem Forejtem! Petr Macek, Lukáš Červený

Fotogalerie
63 fotografií