Oslavy, při nichž bude Karel III. korunován, propuknou v sobotu 6. května. Začne se průvodem, kdy se král s manželkou Camillou vydají z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Tam také proběhne samotný ceremoniál, který povede arcibiskup z Canterbury.

Kde sledovat korunovaci Karla III.

Dění na korunovaci i to, co slavnosti předchází, můžete sledovat v ONLINE přenosu na Blesk.cz. V sobotu vám rovněž přineseme PŘÍMÝ PŘENOS z korunovace Karla III., kterým vás provede expert na šlechtické rody Jindřich Forejt.

Korunovace Karla III.: Termín a program po dnech

Korunovace Karla III.: program jednotlivých dní

Podívejte se, co se ve Velké Británii chystá na jednotlivé dny, během kterých dojde ke korunovaci Karla III.

Pátek 5. května - přivítání zahraničních státníků

Král Karel III. v předvečer ceremoniálu ve Westminsterském opatství přivítá zahraniční hosty včetně českého prezidenta Petra Pavla na recepci v Buckinghamském paláci. Úřady a podniky v Londýně i jinde se mezitím připravují na rušný víkend plný společenských událostí.

Sobota 6. května 2023 - program korunovace Karla III.

Slavnostní víkend odstartuje v sobotu 6. května 2023. V tento den dojde k samotné korunovaci. Královský palác již zveřejnil jednotlivé body programu pro tento den, zatím ovšem neřekl, v jakých časech se budou odehrávat.

 

Královské procesí

Korunovační procesí vyrazí z Buckinghamského paláce v 10:20 britského letního času (11:20 středoevropského letního času) dorazí do Westminsterského opatství v takzvaném Královském průvodu. Společně s Karlem III. v průvodu bude i jeho manželka Camilla, která bude korunována královnou (nyní je uváděna jako královna manželka).

Do Westminsterského opatství přitom krále odveze kočár, který byl postaven u příležitosti 60. výročí vlády Alžběty II. v roce 2012.  Král by měl do opatství dorazit v 11:00 místního času (12:00 SELČ).

Korunovace Karla III.

Korunovace krále Karla III. proběhne ve Westminsterském opatství a bude ji řídit arcibiskup z Canterbury. Společně s Karlem III. bude korunována i jeho manželka Camilla.

Obřad bude kratší, než jaký měla matka Karla III. královna Alžběta II. Přesto by měl ctít více než tisíciletou tradici korunovací britských a anglických panovníků. Zároveň by měl ovšem reflektovat postavení panovníka v moderní společnosti a roli, jakou by měl panovník v monarchii hrát v budoucnosti. Očekává se, že ceremonie tak zabere přibližně dvě hodiny.

Korunovace má zároveň několik jasně daných fází:

  • Uznání - Král se postupně otočí do všech stran v opatství a bude prohlášen za "nezpochybněného krále". Přítomní budou následně vyzváni, aby královi provolali slávu.
  • Korunovační přísaha - Následně bude Karel III. vyzván arcibiskupem z Canterbury, aby přísahal, že bude hájit britské zákony a anglikánskou církev. Ještě předtím ovšem arcibiskup oznámí, že anglikánská církev bude usilovat o to, aby v británii vzniklo prostředí, ve kterém mohou bez omezení žít lidé všech vyznání
  • Pomazání - Třetí fází je pomazání nového krále. K tomu bude využita zlatá lžíce, do které si arcibiskup odlije křižmo. Během této chvíle bude kolem korunovační židle vztyčena zástěna, jelikož jde o nejsvatější část ceremonie
  • Investitura - Následuje investitura. Během té bude Charles oblečen nejdříve do korunovačního oděvu a postupně mu bude podáno  panovnické jablko, nasazen korunovační prsten a podána korunovační žezla. Následně dojde k samotné korunovaci korunou svatého Eduarda. Korunovace pak bude oslavena dělovými salvami napříč Británií
  • Usazení na trůn - Karel III. bude následně usazen na trůn. Následně před ním poklekne princ William, který mu vzdá hold.
  • Korunovace Camilly - Poté, co Karel III. usedne na trůn, dojde při kratším obřadu ke korunovaci Camilly a jejímu usazení na trůn po boku krále
  • Svaté přijímání - Král s královnou následně půjdou ke svatému přijímání
  • Odchod krále a královny - Po svatém přijímání král s královnou sestoupí z trůnů a odejdou do kaple svatého Eduarda. Zde si Karel III. sundá korunu svatého Eduarda a místo ní si nasadí korunu Britského impéria, ve které se přidá k procesí z Westminsterského opatství.

Korunovační procesí

Po korunovaci zamíří král Karel III. s manželkou Camillou a rodinou zpět do Buckinghamského paláce opět v procesí. To bude větší než královské procesí. V průvodu zároveň půjdou i představitelé všech států Commonwealthu.

Procesí, ve kterém král pojede z Westminsterského opatství zpět do Buckinghamského paláce, bude mnohem větší. Na pompě přidá i kočár, ve kterém Karel III. pojede - usedne totiž do zlatého královského kočáru (Gold State Coach).

Procesí by pak mělo od Westminsterského opatství vyrazit ve 13:00 místního času (14:00 SELČ). Procesí se zúčastní na 4000 příslušníků britských ozbrojených sil, ke kterým se připojí i zástupci dalších zemí Commonwealthu, jejichž je Karel III. rovněž panovníkem. 

Královský pozdrav veřejnosti

Den korunovace král Karel III. i s rodinou zakončí pozdravem veřejnosti z balkonu Buckinghamského paláce. 

Jde přitom o poměrně novou tradici. První král, který po své korunovaci pozdravol davy z balkónu královského sídla byl Eduard VII. po své korunovaci v roce 1902. Karlův pozdrav tak bude teprve pátou příležitostí, kdy nově zvolený panovník pozdraví slavící davy před Buckinghamským palácem.

Král a členového jeho rodiny přitom uvidí i několikaminutový slavnostní přelet všech složek britských ozbrojených sil, které zakončí vystoupení slavných Red Arrows - týmu letecké akrobacie Královského letectva.

Neděle 7. května 2023 - Korunovační koncert a světelné show

Neděle bude patřit hlavní části oslav nově korunovaného krále.

Korunovační koncert

V neděli pak nastanou ty skutečné oslavy. Ve Windsoru se uskuteční koncert, na kterém vystoupí známé hudební a taneční hvězdy. Nebude chybět ani orchestr a korunovační sbor pestře poskládaný z amatérských zpěváků z řad pracovníků ze zdravotnictví, neslyšících, uprchlíků nebo sluchově postižených.

Součástí koncertu bude i světelná show, během které bude Windsor i řada nejdůležitějších britských památek nasvícena pomocí laserových nebo dronových show.

Na koncert se přitom dostanou přednostně zaměstnanci charitativních organizací, které královský pár dlouhodobě podporuje. Několik tisíc šťastlivců, kteří dostanou pár lístků, bude vybráno i v rámci losování uspořádaného BBC.

Seznam potvrzených vystupujících na koncertu:

  • Lionel Ritchie
  • Take That
  • Katy Perry
  • Andrea Bocelli a Sir Bryn Terfel
  • Frey Ridings a Alexis Ffrench

Velký korunovační oběd

Kromě toho proběhne i Velký korunovační oběd, jde o akci charity Eden’s Mission, kterou královský pár podporuje. Projekt Velký oběd (The Big Lunch) se snaží v běžných letech celosvětově o prvním červnovém víkendu pořádat sousedská setkání, která mají prohloubit soudržnost komunit, prosazování pozitivních změn v okolí a předcházení samoty zranitelných členů komunit.

Pondělí 8. května 2023 - oslava dobrovolnictví

Pondělí po korunovaci bude patřit oslavě dobrovolnictví, které Karel III. dlouhodobě podporuje. V Británii se proto chystá akce Velká korunovační výpomoc. Ta by měla motivovat širokou veřejnost, aby si poprvé vyzkoušela dobrovolnictví.

Seznam hostů na korunovaci Karla III.

Seznam hostů zatím oficiálně zveřejněn. Korunovace se samozřejmě zúčastní rodina Karla III. Princ Harry ovšem narozdíl od svého bratra ovšem přijede bez manželky a dětí.

 

Obřadu by se zároveň měla zúčastnit rodina královny Camilly. 

Na korunovaci zároveň dorazí představitelé královských rodin z celého světa:

  • Belgie -  Král Filip s manželkou Mathilde
  • Monako - Kníže Albert II. s manželkou Charlene
  • Japonsko - Fumihito, korunní princ Akišino s manželkou Kiko
  • Dánsko - Korunní princ Frederik s manželkou Mary
  • Švédsko - Král Karel XVI. Gustav a korunní princezna Viktorie
  • Lucembursko - Velkovévoda Jindřich I. Lucemburský s manželkou Marií Theresou
  • Nizozemsko - Král Vilém-Alexandr s manželkou Máximou
  • Norsko - Korunní princ Haakon s manželkou Mette-Marit
  • Španělsko - Filip VI. Španělský s manželkou Letizií

Samozřemostí budou představitelé britské vlády i zahraniční státníci. Kromě toho ovšem byli na korunovaci pozváno i více než 800 představitelů charitativních organizací, včetně 450 držitelů medaile Britského impéria.

Za Českou republiku se obřadu zúčastní prezident Petr Pavel.

Westminsterské opatství

Westminsterské opatství dokáže pojmout zhruba 2200 lidí, očekává se tedy, že obřad bude mnohem skromnější a kratší, než tomu bylo při korunovaci královny Alžběty II. Tehdy, před sedmdesáti lety, se rozdalo několik tisíc pozvánek a do opatství přišlo 8 tisíc lidí.

Britské korunovační klenoty

Během korunovace sehrají významnou roli i korunovační klenoty. Nejde přitom jen o koruny, kterými bude král s královnou korunování, ale o celou řadu dalších cenných artefaktů.

Koruny pro Karla III. a Camillu

Karel III. bude korunován korunou svatého Eduarda, stejnou, jako měla při korunovaci v roce 1953 jeho matka. Při odchodu z Westminsterského opatství ji ovšem vymění za Korunu britského impéria, kterou následně bude nosit například i v situacích, kdy bude zahajovat jednání parlamentu. Obě dvě jsou velmi těžké, jak už několikrát Alžběta II. za svého života uvedla.

Koruna svatého Eduarda

Je tvořena masivním zlatým rámem osázeným rubíny, ametysty, safíry, granáty, topazy a turmalíny, celkem je na ní 444 drahých kamenů. Na bocích má čtyři kříže a čtyři lilie. Uvnitř je pak červený sametový čepec s hermelínovým lemem.

Je považována za oficiální korunu určenou ke korunovaci britského krále. Jde přitom o repliku původní koruny z roku 1660. Původní středověká koruna byla zničena během anglické občanské války odpůrci monarchie.

Koruna britského impéria

Koruna svatého Eduarda je považována za svatou relikvii a jako taková byla skladována přímo ve Westminsterském opatství a na hlavu panovníka se tak dostane pouze při jeho korunovaci. Ačkoli je dnes většinu času vystavená v londýnském Toweru, tradice, že ji monarcha má na hlavě jen při svém korunovačním obřadu, zůstala. Pro ostatní příležitosti tak britský panovník využívá Korunu britského impéria.

Ta je vyrobena z kombinace zlata, stříbra a platiny a je pokryta více než 3000 drahými kameny a perlami. Uvnitř je pak fialový sametový čepec s hermelínovým lemem.

Její podoba ovšem není neměná. Původní verze byla zničena během občanských válek a od chvíle, kdy byla znovu vyrobena, existuje už její desátá verze. Ta současná byla vyrobena pro krále Jiřího VI. a upravená pro jeho dceru Alžbětu II.

Korunovační meče

V procesí před Karlem III. vstoupí do Westminsterského opatství tři meče, které jsou součástí korunovačních klenotů. Každý má představovat část povinností a pravomocí nového krále.

  • Sword of State - představuje královu autoritu
  • Sword of Temporal Justice - Představuje královu roli jako vrchního velitele ozbrojených složek
  • Sword of Spiritual Justice - Představuje královu roli jako ochránce víry
  • Curtana - Tupý meč, který má symbolizovat královu milostivost
  • Sword of Offering - Je meč, který bude králi nabídnut mezi pomazáním a samotnou korunovací. 

Hůl svatého Eduarda

Hůl svatého Eduarda byla vyrobena v 17. století jako kopie hole zmíněné v zápisech o předchozích korunovacích. V korunovaci nemá zásadní roli, je pouze přinesena v procesí do Westminsterského opatství.

Předměty pro pomazání

Součástí korunovačních klenotů jsou i dva předměty určené na přenos křižma, kterým je král pomazán. To bude přineseno ve zlaté ampule ve tvaru orla s roztaženými křídly. Před samotným pomazáním krále a královny bude odlito do Korunovační lžíce.

Samotné křižmo pro korunovaci bylo vysvěceno v Chrámě Božího hrobu v Jeruzalémě tamním anglikánským biskupem Hosamem Naoumem a jeruzalémským patriarchou Theophilosem III. Symbolický je přitom i olivový olej, který byl použit jako základ pro křižmo. Ten byl totiž u Betléma vylisován z oliv rostoucích u Chrámu svaté Marie Magdalény na Olivové hoře, ve kterém je pohřbena jedna z králových babiček a kláštera Nanebevstoupení páně.

Ceremoniální palcáty

Před Karlem III. budou v procesí neseny i dva ceremoniální palcáty, které představují královskou autoritu a používají se například při zahájení zasedání parlamentu, nebo dalších příležitostech.

Korunovační ostruhy

Králi jsou pběhem korunovace představeny i zlaté ostruhy. Ty mají symbolizovat jeho rytířské ctnosti.

Korunovační náramky

Král karel dostane při korunovaci i dva zlaté náramky, o kterých se hovoří jako o náramcích upřímnosti a moudrosti.

Panovnické jablko

Neodmyslitelnou součástí korunovace je i panovnické jablko. To má představovat křesťanský svět křížem na svém vrcholu a tím, že je pásky drahých kamenů rozdělené na tři plochy - jednu pro každý kontinent známý středověkému světu.

Panovnický prsten

Karel III. dostane zároveň Panovnický prsten. ten je zdobený safírem a rubíny poskládanými do tvaru kříže svatého Jiří. Královna Camilla pak dostane menší, i tak bohatě zdobený prsten, který používaly všechny královny od dob královny Adelaide, manželky krále Viléma IV.

Panovnická žezla

Součástí korunovace jsou i dvě panovnická žezla. Jedno symbolizuje královu vůli být dobrým panovníkem. To na svém vrchu nese diamant Cullinan I - 106 gramů vážící kámen, který byl vyřezán z největšího nalezeného diamantu na světě a je tak větším "bratrem" kamene, který se Karlovi III. dostane na hlavu, jako součást Britské imperiální koruny, ve které by měl opouštět Westminsterské opatství.

Druhé žezlo je zakončeno holubicí a představuje panovníkovu duchovní úlohu jako představitele anglikánské církve.

Logo korunovace

Korunovace Karla III. má i vlastní logo. Kruhové logo, jehož motivy spojují anglickou růži, skotský bodlák, velšský narcis a severoirský trojlístek a korunu navrhnul Jony Ive, který dvě desetiletí vedl designerské oddělení společnosti Apple.

Logo, které bude provázet korunovaci Karla III. králem
Autor: Oficiální zdroj

Královský pár

Korunován bude nejstarší královský pár v historii britské monarchie. Karel III. nastoupil na trůn v necelých 74 letech a letos na podzim oslaví již 75 narozeniny. Královna Camilla je dokonce o rok starší.

Zároveň se Karel III. stane prvním britským králem, jehož korunovace se zúčastní i jeho nevlastní děti. 

Karel III. Britský 

Současný král se narodil jako Charles Philip Arthur George 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Následníkem trůnu se stal v roce 1952.

Karel III. se stal prvním britským panovníkem, který vystuodval univerzitu. Na univertě v Cambridgei získal v roce 1970 nejdříve bakalářský titul a o pět let později i magisterský titul.

Karel III. je podruhé ženatý. První manželkou se stala Diana Spencerová, kterou si vzal roku 1981 a se kterou má dva syny - Williama a Harryho. Pár se ovšem v roce 1996 rozvedl. Podruhé se Karel III. oženil se svou současnou manželkou Camillou Parker-Bowlesovou (rozenou Shandovou) v roce 2005.

Kromě toho je Karel III. i publikovaným autorem. Napsal například dětskoku knihu Starý muž z Lochnagaru a vydal i knihu svých maleb. Kromě toho je uveden jako spoluautor více než desítky dalších knih, z nichž většina se věnuje životnímu prostředí.

Král má tři sourozence, dva syny, dvě nevlastní děti, pět vnoučat a pět nevlastních vnoučat. Na jeho korunovaci ovšem budou chybět dvě vnoučata - syn a dcera prince Harryho.

Camilla Britská

Budoucí královna se narodila jako Camilla Rosemary Shandová 17. července 1947 v Londýně. Je nejstarší ze tří sourozenců. Její bratr ovšem tragicky zemřel v roce 2014 ve věku 62 let.

Královna je podruhé vdaná. Jejím prvním manželem se stal Andrew Parker Bowles, se kterým má dvě děti - syna Toma a dceru Lauru. Pár se ovšem rozvedl v roce 1994.

S budoucím králem se Camilla seznámila v roce 1971 a pár spolu měl prožít několik románků. První měl budoucí král navázat již v 70. letech a několikrát se k sobě měli vrátit. 

Budoucího krále si nakonec vzala v roce 2005. Nestála přitom o titul princezny z Walesu, který předtím náležel populární Dianě a používala místo něj titul vévodkyně z Cornwallu na základě jednoho z dalších titulů, který tehdy užíval Karel III. Nestála ani o užívání titulu královna, ten přijala až poté, co před svou smrtí Karlova matka Alžběta II. vyjádřila přání, aby se Camilla po její smrti stala královnou.

Video
Video se připravuje ...

Jak bude vypadat korunovace prince Charlese? Videohub

Fotogalerie
16 fotografií