Král Karel III. (74) se již poctivě připravuje na velký den - 6. května dostane na hlavu korunu a oficiálně tak vystřídá ve funkci milovanou maminku Alžbětu II. (†96). Chystají se navíc velmi pompézní oslavy.

Právě v oslavné části programu by se měly zapojit i mnohé slavné osobnosti. Britský Mirror napířklad uvedl, že nebudou chybět herec Tom Cruise (60), Joan Collinsová (89), známá ze seriálu Dynastie, či dokonce kreslená postavička Medvídek Pú. Stejně jako zpěvák Tom Jones (82), spisovatel, moderátor a hlavně dobrodruh Bear Grylls (48) a bývalá tvář britské verze StarDance Oti Mabuseová (32) by se měli objevit v sérii přednahraných skečů. Ty by měly odhalit méně známá fakta a zajímavosti o novém monarchovi.

Snad dojde ale i na nějaké ty celebrity i přímo naživo, přece jen má se jednat především o koncert. O hudební vystoupení se postarají Paloma Faith (41), Olly Murs (38), kytarista Steve Winwood (74), Nicole Scherzingerová (44) z Pussycat Dolls a čínský pianista Lang Lang (40).

Dále třeba nigerijská zpěvačka Tiwa Savageová (43), DJ Pete Tong (62) či vítězka talentové show, pianistka Lucy (13). Projev by měla mít zase hvězda Bollywoodu, Sonam Kapoorová (37). 

Ovšem některé známé osobnosti zřejmě Karlovi daly košem... Mirror uvádí, že prestižní pozvání odmítli například Elton John (76) či krásné Spice Girls. Kvůli nabitým programům museli odříct také Harry Styles (29), Ed Sheeran (32), Adele (34) a Robbie Williams (49).

Karel bude korunován v sobotu 6. května, spolu s ním bude korunována i jeho choť Camilla (75). Obřad proběhne ve Westminsterském opatství. V neděli se bude konat velký korunovační koncert v hradu Windsor. 

Karel, dříve známý jako Charles, nechal také pro tuto příležitost slložit 12 nových hudebních skladeb - šest z nich budou orchestrální kousky, pět jich bude pro sbor a jedna melodie bude určená pro varhany. Na hudbě se podílela taková esa jako Andrew Lloyd Webber (75), Patrick Doyle (70) nebo Iain Farrington (45).

Video
délka: 01:25.15
Video se připravuje ...

Král Karel III. v Ediburghu u rakve své matky, královny Alžběty II. Reuters

Fotogalerie
90 fotografií