Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hrady CZ 2023: Putovní festival slaví letos 18. narozeniny

Předchozí ročníky festivalu Hrady CZ
Předchozí ročníky festivalu Hrady CZ  (Autor: Markéta Malá)
Autor: Jiřina Sivcová - 
6. března 2023
10:00
 • každý pátek a sobotu od 14. července do 2. září 2023
 • Točník, Kunětická hora, Švihov, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov, Bezděz
 • Vstupné:
  Dvoudenní dospělá vstupenka v předprodeji max. 1 750 Kč (na místě 1 900 Kč)
  Dvoudenní rodinná vstupenka (2 dospělí + 2 děti do 12 let) max. 4 670 Kč - jde zakoupit jen předem
  Páteční dospělá vstupenka max. 1 000 Kč (na místě 1 100 Kč)
  Sobotní dospělá vstupenka max. 1 100 Kč (na místě 1 200 Kč)
  Jednodenní rodinná vstupenka (2 dospělí + 2 děti do 12 let) max. 2 880 Kč – jde zakoupit jen předem

Letní hudební festival Hrady CZ je největší kulturně společenskou akcí v České republice. Bude to už 18. ročník a pořadatelé slibují ten nejzajímavější a nejpestřejší program v historii festivalu. Na netradičních místech v blízkosti českých a moravských hradů budou vytvořeny festivalové areály s dvěma pódii, na kterých vystoupí ti nejlepší z české a slovenské hudební scény. Každé místo konání je něčím exkluzivní a zajímavé.

Pořadatelé chtějí touto šňůrou letních festivalů podpořit rozvoj turistického ruchu a přilákat na české památky také zahraniční turisty. Díky každoročním festivalům jsou jednotlivé památky více zviditelněné. Každý účastník festivalu má možnost bezplatné prohlídky dané turistické památky. 

Součástí festivalů je také bohatý program pro celou rodinu. Pravidelně se na každém hradě koná velký maškarní průvod, jehož součástí je soutěž o nejlepší karnevalovou masku. 

Rozpis jednotlivých festivalů Hrady CZ 2023

 • 14. – 15. 7. Točník
 • 21. – 22. 7. Kunětická hora
 • 28. – 29. 7. Švihov
 • 4. – 5. 8. Rožmberk nad Vltavou
 • 11. – 12. 8. Veveří
 • 18. – 19. 8. Hradec nad Moravicí
 • 25. – 26. 8. Bouzov
 • 1. – 2. 9. Bezděz

Line-up a program festivalu Hrady CZ 2023

Zatím největšími odtajněnými taháky festivalu jsou skupiny Kabát, Kryštof a Mirai. Zveřejněná je také kapela Dymytry, No Name, Wanastowi Vjecy a Michal Hrůza se svojí skupinou. Tito interpreti vystoupí na všech konaných festivalech.

Line-up festivalů je z větší části vždy stejný. V programu jsou ale zařazení také interpreti, kteří se divákům představí jen na některých zastávkách.

Umístění jednotlivých areálů festivalu Hrady CZ 2023

První festival se koná na státnímhradu Točník. Hrad se nachází ve Středočeském kraji, asi 1,5 km od města Žebrák a 25 km od Prahy. Je to jeden z nejmladších českých hradů. Zároveň ale patří k těm největším, co se do rozlohy týká. V hradním příkopu najdete dva medvědy – Martina a Agátu. Na festival můžete dojet autem a zaparkovat v blízkosti hradu. Pokud dorazíte autobusem a půjdete rovnou na hrad, budete muset od zastávky zhruba 20 minut dojít pěšky. 

Přibližně 15 minut jízdy autem z Pardubic vám postačí k tomu, abyste se dostali na další festivalový hrad Kunětická hora. Hrad byl osídlen už v pravěku, byl hodně využíván v době husitských válek a také v období třicetileté války. Obnova hradu probíhá už několik desetiletí a na plánu jsou stále další opravy. Pojedete-li ke hradu autem, pak je zhruba 200 m od vstupu vytyčeno záchytné parkoviště. Autobusová zastávka Ráby - Kunětická hora je na znamení a nachází se zhruba kilometr od vstupní brány hradu. 

32 km od Plzně a 12 km od Klatov najdete národní kulturní památku - hrad Švihov. Jedná se o krásný gotický vodní hrad, který ve své době patřil k nejlepším pevnostem. Okolo hradu vede vodní příkop, kde se můžete projet na pramici. V případě, že na festival dorazíte autem, můžete zaparkovat na švihovském náměstí a v okolních uličkách. Vlaková zastávka Švihov u Klatov se nachází v těsné blízkosti festivalového areálu. Autobusová zastávka Švihov náměstí je vzdálená asi kilometr.

Rožmberk nad Vltavou – to je krásný gotický hrad obehnaný řekou Vltavou, který udělá z letního festivalu Hrady CZ nezapomenutelný zážitek. Hrad pochází z 13. století a skládá se z tzv. Horního a Dolního hradu, jehož součástí je krásná věž Jakobínka. Pojedete-li autem, pak je hrad vzdálen asi 5 km od spojnice mezi Dolním Dvořištěm a Vyšším Brodem. Do města jezdí pravidelně jak autobus tak také vlak.

V těsné blízkosti brněnské přehrady se tyčí další festivalový hrad – Veveří. Kamenný hrad byl postaven v 13. století. Do dnešní podoby byl rozšířen ve 14. století. Na opravách a rekonstrukci hradu se stále pracuje. Ke hradu můžete dojet autem nebo autobusem. Příjemnou variantou dopravy je cesta lodí po brněnské přehradě. 

Dalším úchvatným místem jednoho z festivalů je Hradec nad Moravicí. Nachází se zhruba 7 km od Opavy. Původní hrad byl v 16. století rekonstruován na renesanční zámek s okrasnou zahradou. Ve druhé polovině 19. století se areál rozšířil o tzv. Červený zámek s konírnami, kočárovnou a hradební zdí. Dnes je to krásný zámek s nezapomenutelnou atmosférou. Do blízkosti zámku se můžete dostat autem nebo vlakem.

Předposlední festival celé šňůry se koná na romantickém hradu Bouzov. Jedná se o národní kulturní památku, kterou si několik režisérů zvolilo k natáčení svých filmů a pohádek. Jedním z nich je třeba pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad je postaven asi 30 km od Olomouce. Pro cestu autem bude vytyčeno záchytné parkoviště – obec Bouzov je z větší části v době konání festivalu uzavřena. Autobus vás zaveze přímo do obce.

Závěrečný víkend festivalu Hrady CZ se odehraje na hradu Bezděz. Královský kamenný hrad leží v Libereckém kraji, asi 65 km jižně od Liberce. V blízkosti se nachází Máchovo jezero. Hrad byl postaven jako nedobytná pevnost, chvíli plnil funkci kláštera a dnes jde o hrad ve státním vlastnictví. Na festival můžete dorazit autem, vlakem nebo autobusem. Festivalový areál se nachází na kraji obce Bezděz, cca 3 km od vlakové výstupní stanice.

Ubytování na festivalu Hrady CZ 2023  

Součástí každého festivalu je možnost ubytovat se ve stanovém městečku. 

Na výběr je bezplatný prostor pro stany, kde si každý může postavit stan libovolně. Zde je k dispozici pouze toaleta, pitná voda a odpadkové koše. 

VIP stanové městečko vás vyjde na 750 Kč na dva dny za dospělého a 200 Kč za dítě. Doporučuje se objednat si své místo předem, kvůli omezené kapacitě. V tomto případě se jedná o hlídaný oplocený prostor s recepcí, občerstvením, sprchami, umývárnami a pravidelným úklidem okolí.

Kemp VIP Plus je místem, kde na vás čeká přichystaný stan pro dvě osoby. Karimatky a spacáky jsou součástí. Vybavení je obdobné jako u standardního VIP stanového městečka. Cena je 1 450 Kč pro dvě osoby za 2 dny. Dítě je zde zdarma. Opět je vhodné objednat si tento typ ubytování předem. 

Jestliže toužíte po vlastním soukromí, koupelně a čtyřech stěnách, pak si v blízkosti festivalových areálů jistě najdete příjemný penzion, hotel či jiný druh ubytování. Kvůli oblíbenosti festivalů je vhodné vyřešit otázku ubytování co nejdříve.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi