Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Rozpoutá Google třetí světovou válku?!

Rozpoutá Google třetí světovou válku?!
Rozpoutá Google třetí světovou válku?!  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, pal - 
25. ledna 2010
14:38

Čína v pondělí upozornila Spojené státy, že jejich tlak proti cenzurování internetu může poškodit vztahy mezi oběma zeměmi. Jádrem sporu jsou čínské zásahy proti Googlu!

Peking tak reagoval na čtvrteční projev americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která varovala před státní cenzurou internetu. Ohniskem sporu mezi Čínou a USA jsou čínské zásahy proti internetovému vyhledávači Google, který minulý týden pohrozil, že kvůli hackerským útokům a cenzuře by mohl odejít z Číny, píše agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü prohlásil, že americká kritika směřovaná proti cenzuře internetu by mohla poškodit vzájemné vztahy mezi první a třetí největší ekonomikou na světě, které jsou už tak narušené obchodní nevyvážeností, kurzem jüanu a prodejem amerických zbraní Tchaj-wanu.

"USA kritizovaly čínskou politiku správy internetu a nepřímo naznačily, že Čína omezuje svobodu internetu," uvedl Ma v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách čínského ministerstva zahraničí. "To protiřečí faktům a poškozuje čínsko-americké vztahy. Vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly zneužívat takzvanou svobodu internetu k nepodloženému obviňování Číny," dodal Ma, aniž konkrétně Clintonovou jmenoval.

Zároveň ale mluvčí naznačil, že si čínská vláda nepřeje, aby tento spor zadusil spolupráci s vládou amerického prezidenta Baracka Obamy, která usiluje o podporu Pekingu v oblasti hospodářské politiky i při řešení zapeklitých diplomatických problémů, jako jsou například jaderné programy KLDR a Íránu.

Clintonová v projevu mimo jiné kritizovala internetovou politiku Číny a Íránu a vyzvala Peking, aby vyšetřil stížnosti společnosti Google na hackerské útoky a cenzuru. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě.

glumik ( 26. ledna 2010 07:40 )

je to tak, cina uz klepe us na dvere... s valkou pokud budou amici hodni, pujde to pokud ne... bohyne a buh s nami, s lidstvem...

demiro ( 25. ledna 2010 20:01 )

Tento nadpis mohl vytvořit jedině bezmozek a úchyl. Souhlasím s Vámi. S těmito termíny si zahrává pouze úchyl, na tom není nic vtipného.

gogo ( 25. ledna 2010 17:01 )

Hloupější nadpis se asi těžko najde. I když hodně hloupých jsou v Blesku hory ...

mouse ( 25. ledna 2010 14:19 )

pokud ne, tak bych pak čekal útok ze strany Číny, a asi by těžko vysvětlovali že "to ten Google, to on si začal"

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud