Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Telefonní budka se změnila v knihovnu

 (Autor: Poslidobrodal.cz)
Autor: pšvih - 
28. dubna 2014
12:04

Filip Galko, Juraj Zamborský a Peter Gabriška se rozhodli zanést nápad s otevřenými knihovnami do své domoviny a podařilo se ho úspěšně realizovat. Rozhodli se přetvořit starou zchátralou telefonní budku na využívanou součást veřejného prostoru. Tu umístili do centra Trnavy Trnavské univerzitě. Z budky se rázem stalo oblíbené místo setkání v historickém centru města.

Poskytnout nechtěným knihám druhou šanci tak, že je dáte k dispozici komukoliv, kdo o ně má zájem, a zadarmo, je navíc nápad, který podpoří existenci klasických knih s voňavým a šustivým papírem proti těm nehmotným ve čtečkách. Když to navíc trošku zvedne vítr do plachet ve vodách československého street artu a úprav veřejného prostoru, nezbývá mi než zatleskat a doufat, že podobných milých a užitečných projektů bude jen přibývat.

Nejspíš si říkáte, že fungování něčeho, založeného čistě na dobré vůli lidí se neobejde bez zádrhelů, a nelze se ubránit otázce, jak dlouho dokáže budka vzdorovat vandalům nebo jak dobře bude fungovat systém výměny a půjčování. Kluci to berou jako určitou zkoušku pro Trnavčany. "Samozřejmě, vrácení půjčené knihy je na každém z návštevníků a na jejich vlastním uvážení,” uvádějí kamarádi. Knihovnu nechávají sledovat bezpečnostní kamerou, a pokud ustojí veškerá rizika, zvažují výrobu další na jiném místě.

Jak se budka měnila na knihovnu, kdo všechno a čím přispěl na poličky, jak si Bookpoint vede a ještě více můžete sledovat na Facebooku projektu.

Projekt Pošli dobro dál chce inspirovat lidi k šíření dobra, shromažďuje co nejvíce příběhů o hrdinech, kteří nezištně a originálním způsobem přinášejí radost druhým.

Články odjinud