Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Dopadl spartakiádního vraha a říká: V případě Aničky se hraje o důkazy!

Autor: jos, jav - 
31. října 2010
05:00

Blesk.cz získal k případu zmizelé Aničky Janatkové (9) exkluzivní vyjádření bývalého kriminalisty Jiřího Markoviče, který dopadl v roce 1985 tzv. spartakiádního vraha Jiřího Straku. Co si myslí o práci policie? Udělali chybu? Je podle něj zadržený a pak obviněný muž (41) skutečně zodpovědný za dívčino zmizení?

Případ sleduje pouze v médiích. Nemá přístup ke spisu, nebyl v lokalitě Troja, kde dívka zmizela, nezná časovou osu případu. Přesto poskytl Blesku mnoho cenných informací. Vždyť zapeklité a brutální případy vyšetřoval 26 let!

"Už to, že zadržený muž přiznal, že na místě přes den onanoval nad pornografickým obsahem v mobilním telefonu, svědčí podle mě o tom, že má nějakou sexuální vadu. Ale lépe by se k tomu vyjádřil psychiatr či sexuolog," říká Markovič, ale jedním dechem dodává: "Na druhé straně to, že na místě se našlo jeho DNA, ještě nemusí nic znamenat. Opravdu mohl jen manipulovat s jejím batohem."

Co ale teď? Měl podezřelý muž zůstat ve vazbě? "Ten muž je podle mě opravdu hodně podezřelý, ale podezření není důkaz. To, že se ocitl na svobodě, neznamená, že se policie na něj přestala soustředit."

Policie mluvila s Aniččinými kamarády, říká Markovič

Jak bude vypadat práce policie nyní? "Plukovník Mareš, který vyšetřování vede, patří ke špičce v oboru. Bude se dělat podrobná časová osa, rekonstruovat, jak přesně mohly kritické minuty vypadat. Policie se také zaměří na všechny podobné případy z minulosti, kdy bylo napadeno dítě. To, že policisté už mluvili i s kamarády Aničky, považuji za samozřejmé. Musí zjistit, jaké měla záliby, jak se cítila v den, kdy se ztratila."

Pořád je tu varianta, že žije

Podle Markoviče není vůbec na místě, aby se o Aničce mluvilo v minulém čase. "Jak jsem řekl, případ znám jen z médií, ale pořád je možné, že Anička žije. Mohl ji někdo třeba naložit do auta a odvézt na druhý konec republiky. To, že se neozval na výkupné, nic neznamená. Může s ní třeba mít jiné úmysly."

Kdo je plukovník Jiří Markovič (68)

Vraždy řešil 26 let a 16 let vedl pražský tým vyšetřovatelů, se kterým „lovil“ pachatele těch nejzávažnějších trestných činů. Jeho tým držel světový rekord: Téměř sedm let po sobě totiž dokázal vždy objasnit všechny vraždy v Praze, což se v žádné jiné metropoli tak dlouho nikomu nepodařilo. V roce 1985 dopadl například „spartakiádního“ vraha Jiřího Straku. Dnes je Markovič v důchodu, většinu času tráví na své chalupě na Šumavě. Vydal knihu „Lovec přízraků“.

SOBOTA: Pátrání v Troji skončilo!

Rozsáhlá pátrací akce, které se v pražské Troji od 13. října zúčastnily stovky policistů, pátkem skončila. Alespoň prozatím. „Dnes neplánujeme akci v tak masivním měřítku. Nevylučuji však, že se do Troje vrátíme na základě výsledků vyšetřování,“ řekla v sobotu Blesku policejní mluvčí Andrea Zoulová. Případem zmizelé Aničky se nyní zabývají kriminalisté. Prošetřují veškeré stopy od pátračů i veřejnosti.

lilan ( 16. března 2011 16:19 )

Psale jsem i policii...ze je za vsim Ota....popsala jsem i cislo jeho bot...od Anicky mam vzkazy od rijna..kde popisuje ze je hluboko pod zemi...zakopana.....komunikuji s dusemi zemrelych i mam napojeni na zive...presne se mi vse potvrdilo.....ale tady na diskuzich jsem byla jen napadana....jeste,ze mam vse uschovane...je mi lito rodicu...

gizelinda ( 15. listopadu 2010 16:09 )

Ty jsi nákej moc chytrej!!!!Ty jsi debil a ne ona!Nejsi náhodou policajt?

gizelinda ( 15. listopadu 2010 16:05 )

T oho uchyla co se onanoval neměli vubec pouštet ,naše policie nestojí za nic!aspon ho měli sledovat když už ho pustili!já si myslím že určitě se zmizením Aničky něco měl!

zamlzena ( 4. listopadu 2010 13:36 )

češi nejsou dobří organizátoři, nemají to v genech. A kde by se vzalo tolik vyjímečných lidí? Stopy se asi měly více chránit,protože i knoflík může znamenat moc, ale když ho zašlápnete, tak není. Nasadit psy včas bylo asi klíčové a pokud nereagovli, tak tu bylo auto a nemělo ani smysl hledat.

beda888 ( 2. listopadu 2010 15:30 )

Derek ví pendrek. Práci policie zná akorát ze silnice, kdy dostane flastr za rychlou jízdu. Jsi normální vo...cas. A to, že ti nenajdou auto? To musíš brečet na jiným hrobě. Když šlengr, který vykrade na 20 aut dostane podmínku a jede dál a trochu chytřeji, tak se nediv, že je to taky se...re. Už ani nevyšetřují, ale pouze evidují tyto krádeže. Nicméně s mordpartou to nemá vůbec nic společnýho. Ty kdybys viděl to co oni tak se po zbytek života pochcáváš s nočními můrami.

Zobrazit celou diskusi