Zemanův premiér na cestě! Kdo se pokusí sestavit úřednickou vládu?

Prezident Zeman se již rozhodl: Prosazuje úřednickou vládu
Autor: simao - 
24. června 2013
14:19

Je nad slunce jasnější, jaká je první volba prezidenta Zemana v současné politické krizi. Chce jmenovat úřednickou vládu, vládu odborníků. Svůj záměr potvrdil dnes po jednání tripartity. Jméno "svého" premiéra si však stále nechává pro sebe. Veřejnost prý s ním seznámí zítra. Čím překvapí? Klausem, Klausovou?

Zemanův premiér by měl být podle všeho především zdatný ekonom. A tak se spekuluje nejvíce o Jiřím Rusnokovi. Jenže Zeman to dnes po jednání tripartity nepotvrdil a dál si hrál se svým "publikem" jako kočka s klubíčkem. Ve své pozici si libuje. Má moc, po které toužil. Bude to právě Zeman, kdo rozhodne o novém šéfovi vlády. A jméno svého favorita prozradit nechce - počkejte si na úterý, vzkazuje prezident.

Zemanův favorit: Rusnok, Zavadil, Pecina, Hanák?

Zeman má na jmenování premiéra dva pokusy. Spekulovalo se, že osloví Václava Klause, nebo jeho manželku Livii. Mezi čtyřmi adepty, které má Zeman dle svých slov v záloze, však Klausovi patrně nakonec nebudou.

Vedle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) a předsedy představenstva pojišťovny ING Rusnoka (52) má šanci stát se novým úřednickým premiérem možná šéf odborů Jaroslav Zavadil (68), a nebo prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák (60).

A také exministr vnitra z Fischerovy úřednické vlády Martin Pecina (44). Současný vrcholný manažer vítkovických železáren vzkázal, že mu Zeman nic nenabídl. "My tady svařujeme železo a co vyvádíte v Praze, víme jenom z televize. Kurník, tož mu to zavolejte, aby na mě nezapomněl," dodal Pecina pobaveně na dotaz MF Dnes.

Němcová: Zeman byl rozhodnutý předem

To Miroslava němcová (ODS) by vládu vedla ráda. Ale zřejmě nebude mít příležitost. Zeman v nedělních Hovorech z Lán odmítl, že by u vlády měl být někdo, kdo de facto povede Nečasův kabinet. Podle Němcové byl však prezident pro úřednickou vládu rozhodnutý již dopředu. A přijímání delegací politických stran v Lánech na tom nic nezměnilo.

"Myslela jsem, že názory politických stran budou pro prezidenta oporou v jeho rozhodování...Ty víkendové rozhovory nejspíš probíhaly ve chvíli, kdy už byl rozhodnutý a nemohly s tím jeho názorem nikterak pohnout," rezignovala Němcová v rozhovoru pro idnes.cz na myšlenku, že povede vládu.

Jenže samotné jmenování úřednické vlády nebude jen tak. I ona bude muset získat podporu ve Sněmovně. "Pan prezident slyšel názory všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně a všechny deklarovaly, že úřednickou vládu nepodpoří. Tím pádem budou pravděpodobně následovat předčasné volby," upozornila Němcová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

123automobil ( 25. června 2013 11:15 )

123automobil ( 25. června 2013 11:14 )

123automobil ( 25. června 2013 11:13 )

123automobil ( 25. června 2013 11:12 )

123automobil ( 25. června 2013 11:11 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud