„Táhni na Ukrajinu, stejně brzo chcípneš!“ Do války posílají Rusové vedle trestanců i podezřelé
V Rusku jsou zase o krok dál... Místo zatěžování policejních a justičních orgánů a plnění vězeňských lágrů mají rychlou alternativu. Do „speciální vojenské operace“ na Ukrajině už neposílají jen trestance, ale rovnou i podezřelé. Policisté dokonce mají extra motivaci: Když zadrženého přesvědčí k podpisu smlouvy s armádou, dostanou prémii nezřídka převyšující jejich měsíční plat, píše nezávislý ruský web Vjorstka.
„Brácho, stejně jsi komplet v haj*lu, fetuješ, tak co, možná aspoň zemřeš za vlast?“ Tak policista z Kalugy (jihozápadně od Moskvy) vzpomínal, že přemlouval svého prvního „svěřence“, aby podepsal smlouvu s ministerstvem obrany a jel bojovat proti Ukrajině. Dotyčný už měl záznam v rejstříku; jen se zeptal: „A platí za to peníze?“
Platí. Docela slušné, i zločincům. Ovšem vyplácejí se už nejen pachatelům trestných činů, kteří se místo soudu nechají naverbovat, ale i policistům, kteří je přivedou na vojenský úřad. Dotyčný policista nechal feťáka přes noc vystřízlivět a strčil mu hlavu do dřezu, než s ním k náborářům zašel.
„Poslal jsem tam celkem tři,“ přiznává pochůzkář z Kalugy Vjorstce. „Vesměs chlapy, kteří mají v životě všechno velmi špatné. Opilci nebo narkomani, všichni evidovaní. Stejně by během roku zemřeli,“ netíží policistu svědomí. „Od zástupce velitele jsme už dávno měli příkaz: ‚Motivovat antisociální živly ke službě na základě smlouvy‘. Pak se začaly vyplácet prémie. Používáme to jako nástroj, abychom se zbavili nepříjemných živlů, které nám kazí statistiky.“
Toto přesvědčování k narukování je pro policisty dokonce povinné. Na jaře 2024 se změnil trestní řád: Všem mezi 18 a 65 lety, které policisté zadrží, ze všeho nejdřív vysvětlí, že mají nejen právo na advokáta a právo nevypovídat, ale také právo jít do války místo soudu.
Během „rozhovoru“ je zadrženému řečeno, že bude nejen osvobozen od trestu, ale také dostane miliony rublů, plat přes 200 tisíc, výhody pro rodinu a bezplatné vzdělání pro děti, uvedla policistka z Krasnodaru. Data za letošní červen ukazují, že kývne skoro 12 % podezřelých.
Odměny jen pokoutně?
Podle právníků nebude podezřelý souzen, pokud se vrátí z války s vyznamenáním, se zraněním nebo se nevrátí vůbec. Zájmy obětí jejich činů nejsou v tomto schématu vůbec zohledněny: Od podezřelého, který odešel do války, nelze požadovat žádné odškodnění a civilní žaloby budou projednávány až po skončení „specoperace“ – a to pouze pokud bude žalovaný naživu, jak potvrdila federální soudkyně.
Co v aktualizovaném trestním řádu i v oficiálním vysvětlení ministerstva vnitra chybí, je bod o odměně, kterou policista dostane za přemluvení zadrženého k narukování. Někde odměny zmiňují vnitřní regule či oběžníky na policejních úřadech, jinde dokonce jen ústně. I zdůvodnění prémie, která obvykle přijde v rámci výplaty, bývá mlhavé. Někde se vykazuje jako odměna za rychlé objasnění případu, jinde se důvod vůbec neuvádí. Jinde přijde jako bonus třeba od radnice. V jednotlivých regionech se výše odměn liší, zhruba mezi 10 a 100 tisíci rublů (2700-27 000 Kč) za každého nového rekruta.
Ne každý v branži takovou motivaci vítá. „V Petrohradě je nyní plat vyšetřovatele 40–60 tisíc rublů. A teď, když někoho pošlete, najednou zaplatí 35 tisíc,“ líčí policista, který nedávno odešel ze služby. „Když pošle dva za měsíc, vyšetřovatel dostane víc než svůj plat. A člověk, který by měl být nezávislý a spravedlivě vyšetřovat trestní případ, je motivován ne k vyšetřování případu, ale k posílání lidí tam. Jako bývalého vyšetřovatele mě to šokuje. Pracoval jsem čestně, nebral jsem úplatky, peníze rodině nestačily. A teď taková zvrhlost...“
„U nás se policajtům platí už dlouho. Odvádějí opilce, vezou je hned na lékařskou komisi, ještě než přijdou k sobě. Takové policajty by měli poslat do úderných oddílů! Je jim u pr*ele, že mají rodiny, hlavně že dostanou prachy za přivezeného a v nezpůsobilém stavu,“ lamentuje jeden z obyvatel Kalugy. To se prý stalo jeho kamarádovi - podepsal souhlas s kontraktem, když ho zadrželi „během flámu“, ale neprošel lékařskou komisí na vojenském úřadu — byl opět opilý a lékaři mu zjistili hepatitidu, která je pro armádu jednou z mála překážek.
Zaměstnanec jedné z okresních poboček v Brjanské oblasti vypráví, jak jeho kolegové zadrželi na trhu bezdomovce. Sbíral potraviny, které ležely u pultů, a vzal si pět nahnilých lilků a pytlík cibule. Operativci ho sledovali pomocí kamerového systému a vzali do vazby. „Ve zprávě napsali, že muž ukradl zeleninu v hodnotě pět tisíc rublů – i když v případu byly fotografie těch několika lilků. Několikrát ho ‚vyslýchali‘; nejprve jemně naznačovali speciální vojenskou operaci, a pak přímo řekli: ‚Strejdo, jestli nechceš jít do vězení, tak táhni na Donbas'!“
Někteří policisté peníze vítají, další oceňují, že zbaví svůj rajón asociálních živlů – a další se snaží konat svou vyšetřovací práci čestně a jen formálně splní svou povinnost podezřelému alternativu k soudu nabídnout, píše Vjorstka.