„Předávají zemi Putinovi!“ Zelenskyj stvrdil sankce proti Gruzii, zasáhly i miliardáře Ivanišviliho
Ukrajina zavedla sankce proti proruským gruzínským představitelům v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve sankce na některé gruzínské činitele kvůli policejnímu násilí při demonstracích zavedlo Pobaltí.
V Gruzii neustávají protesty proti rozhodnutí vládnoucí strany přerušit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií, demonstrace v Tbilisi se v noci na dnešek ale odehrála oproti předchozím dnům relativně pokojně a gruzínské úřady oznámily, že zahájily vyšetřování stížností na policejní brutalitu, uvedla média. Proti policejnímu násilí při rozhánění protestů se dříve ohradila EU.
Zelenskyj: Musíme se bránit proti Moskvě
„Právě jsem podepsal výnos, který dává platnost rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany o sankcích. Jsou to sankce proti té části nynějšího režimu, která předává Gruzii Putinovi. Právě proti tomu se v Gruzii nyní protestuje,“ řekl Zelenskyj v projevu, zveřejněném na sociálních sítích.
Podle ukrajinského prezidenta je nutné k tomu zaujmout postoj - a také konat: „Pokud se v mezinárodních záležitostech včas nereaguje, anebo se nereaguje principiálně, následují ztracené desítky roků a země přicházejí o svobodu. Nelze přijít o nikoho v regionu - ani o Gruzii, ani o Moldavsko, ani o Ukrajinu. Společně se musíme bránit proti Moskvě,“ zdůraznil.
Sankce i proti Ivanišvilimu
„Ukrajina zavedla sankce proti Ivanišvilimu a jeho komplicům, 19 lidem. Jde právě o ty, kdo zrazují zájmy Gruzie a Gruzínců. Vyzýváme Evropu, Ameriku a celý svět, aby postupovali stejně a principiálně,“ uvedl Zelenskyj.
Kromě zakladatele vládní strany Gruzínský sen, oligarchy Ivanišviliho, je na ukrajinské „černé listině“ také premiér Irakli Kobachidze, šéf tajné služby Grigol Liluašvili, ministr vnitra Vachtang Gomelauri, starosta hlavního města Kacha Kaladze, výkonný tajemník vládní strany Mamuka Mdinaradze či majitel provládní televize Imedi Irakli Ruchadze, napsala agentura Unian.
Slzný plyn i vodní děla
Demonstrace v Tbilisi proti pozastavení jednání o vstupu do EU se v noci na dnešek poprvé odehrála pokojně, napsal na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na gruzínskou televizi Rustavi 2.
Nad ránem z ulic u sídla parlamentu zmizela policejní technika i jednotky těžkooděnců, uvádí list. Připomněl, že předchozí protesty provázely střety policie a demonstrantů; policie používala slzný plyn a vodní děla, demonstranti dělobuchy a petardy. Pořádkové síly během protestů zadržely tři stovky lidí, desítky demonstrantů a policistů utrpěly zranění.
Gruzínská zvláštní vyšetřovací služba podle serveru Civil.ge dnes oznámila, že na základě 319 obdržených oznámení o porušení práv zahájila vyšetřování, zda se policisté během protestů dopouštěli zneužívání pravomocí a zásahů do práce novinářů. Vyslechla 140 lidí, včetně pěti novinářů, a analyzuje záběry dostupné na internetu a dokumenty poskytnuté ministerstvem vnitra.