Zbitého politika v bezvědomí odvlekla policie. Válka v ulicích Gruzie se dál vyostřuje
Tisíce Gruzínců dnes sedmým dnem protestují proti rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií. Ministerstvo vnitra dnes oznámilo zatčení sedmi lidí za organizování a vedení proevropských protestů poté, co prohledalo kanceláře opozičních stran a domovy aktivistů, napsala agentura AFP. Gruzínská policie zbila a zadržela vůdce jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu, uvedla dnes gruzínská média. Gruzínský premiér dříve během dne prohlásil, že proti organizátorům protestů zakročí.
Řada demonstrantů před parlamentem se zahalila do vlajek Evropské unie a Gruzie. „Stojíme na správné straně historie,“ stálo na jednom z transparentů, zatímco dav zpíval gruzínskou hymnu za přítomnosti velkého množství policistů.
Mnoho lidí bylo vybaveno potápěčskými brýlemi či respirátory, aby se ochránili před slzným plynem, který proti nim v předchozích střetech policie hojně používala. Opoziční Koalice pro změnu předtím zveřejnila na sociální síti X záběry, jak několik mužů odnáší za ruce a nohy opozičního politika, který se vůbec nehýbe.
Opozičník v bezvědomí
„Nika Gvaramia byl policií odvlečen a vhozen do vězeňského vozu poté, co upadl do bezvědomí po fyzickém napadení,“ uvedlo uskupení a dodalo, že incident se odehrál ve stranickém ústředí na jedné z ulic gruzínské metropole.
Gruzínské ministerstvo vnitra dnes prohledávalo kanceláře několika opozičních stran. Gvaramia požadoval, aby jej policisté nechali vstoupit do kanceláře a aby se směl prohlídky zúčastnit jako právník, ale to policie odmítla. Slovní konflikt přerostl v pěstní.
Policisté srazili opozičníka na zem, popadli ho za ruce a vyvlekli ho na ulici. Když jej tahali k vozu, kolemjdoucí křičeli, že zadržený potřebuje pomoc zdravotníků, protože je v bezvědomí, napsal o incidentu server Gruzija online.
Až 9 let vězení
Policisté podle portálu také zadrželi Gelu Chasaju ze stejného uskupení. Ještě dříve policie podnikla razii u Ilji Glontiho, administrátora komunikační platformy daitove, jejímž prostřednictvím se domlouvají účastníci demonstrací.
„Policie zatkla sedm osob za organizování a vedení násilné skupiny,“ uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení. Podle něj nejmenovaným podezřelým hrozí až devět let vězení.
Výhrůžky premiéra
Premiér Irakli Kobachidze dnes prohlásil, že zakročí proti politickým silám, které označil za radikální a které jsou podle něj zodpovědné za organizaci protestů. „Nikdo neunikne odpovědnosti, včetně politiků, kteří se ukrývají ve svých kancelářích,“ uvedl premiér.
Nadměrné používání síly proti protestujícím odsoudila řada zemí. Kobachidze však odmítá ustoupit. Stát přijme všechna nezbytná opatření k potlačení revoluce, kterou chystá prozápadní opozice, prohlásil premiér.
Situace v Gruzii se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrála strana Gruzínský sen, vládnoucí zemi od roku 2012. Opozice poukazuje na značné nesrovnalosti při hlasování výsledky neuznává a opoziční poslanci se odmítají ujmout mandátu.
Gruzínský sen, který podle kritiků sklouzává k autoritářskému vládnutí po vzoru Ruska, obvinění z volebních podvodů odmítá. Gruzínský ústavní soud mezitím odmítl zrušit výsledky voleb, o což ho požádala prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová, která současný parlament považuje za nelegitimní.
Válka v ulicích
Od začátku protestů tisíce lidí vyšly do ulic Tbilisi i dalších měst. Pořádková policie během předchozích šesti nocí rozháněla demonstranty vodními děly a slzným plynem, demonstranti odpovídali dělobuchy a petardami.
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii.
Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, prosazeném vládní stranou navzdory protestům, pozastavila přístupová jednání s kavkazskou zemí. Po parlamentních volbách EU a Spojené státy vyzvaly k prošetření nesrovnalostí. Evropský parlament přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a čestné.
Bývalé země SSSR a jejich občané jsou moc postižené diktaturou,krom pobaltskych republik, Ukrajina je rovněž postižená,navic je tam velké provázání s Rusy v rodinách.....