„Zlomené kosti a otevřené rány.“ Prezidentka líčí bití Gruzínců. Ozvalo se i Česko, Kreml popírá zapojení
Tisíce lidí se dnes již pátým dnem shromáždily v gruzínském hlavním městě Tbilisi, aby protestovaly proti rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií. Demonstranti odpalovali ohňostroje směrem k policii, ta proti nim použila vodní dělo a slzný plyn. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová vyzvala západní země, aby podpořily protesty, které nazvala gruzínským národním hnutím za integraci Gruzie do EU, píše agentura Reuters.
„Další silná noc Gruzínců, kteří pevně stojí za svou ústavou a evropskou volbou. Odhodlání v ulicích neukazuje žádné známky ochabování!“ napsala na sociální síti proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová.
„Většina zadržených demonstrantů je zraněna na hlavě a v obličeji, mají zlomené lícní kosti, otevřené rány. Byli podrobeni systematickému bití mezi zatčením a přepravením do přeplněných vazebních věznic,“ uvedla s odvoláním na právníky prezidentka Zurabišviliová.
Prezidentka žádá Západ o jasný vzkaz
Prezidentka hovořila krátce před tím, než se protestující a policie opět střetli před budovou parlamentu. Zurabišviliová, která se osobně setkala s bezpečnostními složkami, agentuře Reuters řekla, že chce, aby evropské země vyslaly „velmi jasný vzkaz“, že neuznávají výsledek říjnových parlamentních voleb v Gruzii a že budou usilovat o jejich opakování.
Prezidentka se narodila ve Francii gruzínským rodičům a v minulosti působila jako francouzská velvyslankyně v Gruzii. Prohlásila, že silná podpora Západu je „jediným politickým východiskem z této krize“.
Premiér odmítl jednat s opozicí
Premiér Gruzie Irakli Kobachidze minulý týden oznámil, že úsilí o členství Gruzie pozastavuje, což vyvolalo rozsáhlé protesty. Premiér dnes také vyloučil možnost jednání s opozicí.
„Samozřejmě nikoliv. Žádná jednání,“ odpověděl na otázky novinářů Kobachidze podle ruské agentury TASS. Ta dříve napsala, že premiér nevylučuje možnost, že se vláda obrátí na ústavní soud, aby opoziční strany zakázal. „Počkáme, jak se situace bude vyvíjet. Vše je v našich rukou,“ řekl.
Situace v Gruzii se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Nicméně opozice i západní země poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Opoziční strany výsledky neuznávají a jejich poslanci se odmítají ujmout mandátu.
Tisíce lidí v Tbilisi i dalších městech vyšly do ulic poté, co vládnoucí strana 28. listopadu oznámila rozhodnutí pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s EU. Gruzínská policie zadržela více než dvě stovky demonstrantů.
Popírání z Kremlu
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes popřel, že by Rusko zasahovalo do situace v Gruzii, kterou přirovnal k převratu na Ukrajině v roce 2014, při němž byl svržen proruský prezident. Zurabišviliová odmítla, že by situace představovala revoluci podobnou těm, které dříve vynesly k moci prozápadní vlády na Ukrajině a v Gruzii.
Nový předseda Evropské rady António Costa a nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová v dnešním hovoru s gruzínskou prezidentkou odsoudili násilí policie vůči demonstrantům a uvedli, že „jednání vlády je v rozporu s vůlí lidu,“ napsal Costa na sociální síti X.
Kallasová a komisařka pro rozšiřování EU Marta Kosová rovněž vydaly společné prohlášení, v němž zopakovaly „vážné obavy EU z pokračující eroze demokracie v zemi“ a vyzvaly gruzínské orgány, aby „respektovaly právo na svobodu shromažďování a svobodu projevu a zdržely se použití síly proti pokojným demonstrantům, politikům a zástupcům médií“. Prohlášení dnes podpořila i česká diplomacie.
České ministerstvo zahraničí: Stojíme na straně gruzínských občanů
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že v předchozích měsících opakovaně vyjadřovalo znepokojení nad kroky Gruzínského snu, vedoucí k porušování práv a svobod občanů země a ohrožující jejich evropskou budoucnost
„Česko stojí na straně gruzínských občanů a bude i nadále podporovat gruzínskou občanskou společnost a nezávislá média a oprávněné demokratické a evropské aspirace gruzínského lidu,“ uvedlo dnes MZV.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes vyjádřil hluboké znepokojení nad násilím, které v posledních dnech protesty v Gruzii provází, a odsoudil „nepřiměřené“ použití síly proti demonstrantům. „Všichni Gruzínci napříč politickým spektrem by měli mít možnost svobodně a pokojně vyjádřit svůj názor na budoucnost své země,“ prohlásil Türk. Premiér Irakli Kobachidze kritiku Západu odmítl.
Bóóóže, to jsou ale zase kecy inteligentů!!!!🥵🥵🥵🥵