Tajná část Zelenského plánu na ukončení války: Žádal o jednu konkrétní zbraň

Autor: ČTK - 
29. října 2024
18:29

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal Spojené státy o střely s plochou dráhou letu Tomahawk s doletem 2500 kilometrů, což je sedmkrát více než již dodané americké rakety, napsal dnes americký list The New York Times (NYT) o tajné části Zelenského plánu řešení války s Ruskem. Deník se odvolal na nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele, který Zelenského požadavek označil za naprosto nerealistický.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý měsíc varoval, že případný souhlas západních spojenců Ukrajiny použít západní zbraně k úderům na cíle v hloubi Ruska bude považovat za přímé zapojení zemí NATO do války. Putin také uvedl, že Rusko pracuje na způsobech, jak by zareagovalo, připomněl list Ukrajinska pravda v souvislosti s článkem NYT.

„Američtí představitelé soukromě vyjádřili určité rozhořčení nad Zelenského plánem vítězství a označili ho za nerealistický a téměř zcela závislý na západní pomoci. O citlivých vojenských záležitostech hovořili pod podmínkou anonymity. Například v jedné části, která nebyla zveřejněna, Zelenskyj navrhl „balíček nejaderného odstrašení“, ve kterém by Ukrajina dostala střely Tomahawk, což je naprosto neuskutečnitelný požadavek, uvedl vysoký představitel USA. Tomahawk má dolet 1500 mil, což je více než sedmkrát větší dosah, než mají rakety ATACMS, které Ukrajina letos získala. A Spojené státy jich poslaly jen omezený počet, uvedli vysocí američtí představitelé,“ napsal NYT.

Zelenskyj už týdny naléhá na západní vůdce, aby podpořili jeho takzvaný plán vítězství, o kterém tvrdí, že příští rok ukončí válku s Ruskem, ale podle deníku se mu dostalo jen vlažné podpory. Žádná země nesouhlasila s tím, aby Ukrajina směla odpalovat západní střely dlouhého doletu na vojenské cíle v hloubi Ruska, a žádná velká mocnost také veřejně nepodpořila pozvání Ukrajiny do Severoatlantické aliance, zatímco zuří válka, poznamenal NYT.

Z tohoto hlediska by se Zelenského cesta po USA a západní Evropě dala pokládat za neúspěch, ale někteří analytici a diplomaté soudí, že skutečný adresát Zelenského plánu může být doma, na Ukrajině: Zelenskyj může ukázat Ukrajincům, že udělal vše, co mohl, a tak je připravit na možnost, že Ukrajina možná bude muset přistoupit na dohodu, a také jim poskytnout vhodného obětního beránka v podobě Západu. Se slábnoucí podporou Západu, ztrátami na východní frontě a s blížícími se americkými volbami, které by mohly znamenat drasticky odlišnou politiku vůči Ukrajině, může mít Zelenskyj jen málo dalších možností, napsal NYT.

12:50
Dnes

Litevský ministr kultury Ignotas Adomavičius po devíti dnech ve funkci rezignoval, protože v rozhovoru odmítl přímo odpovědět na otázky týkající se podpory Ukrajiny čelící ruské invazi a vyhnul se i otázce, které zemi patří Rusy okupovaný Krym.

Součástí kabinetu sociální demokratky Ingy Ruginieneové, který funguje od 25. září, byl také Adomavičius nominovaný stranou Úsvit Němenu. Její předseda Remigijus Žemaitaitis je stíhán za antisemitské výroky, podněcování nenávisti proti Židům a zlehčování holokaustu na sociálních sítích v roce 2023, což popírá.

Proti Adomavičiusově jmenování se 40.000 lidí vyslovilo v petici, kterou on sám odmítl a označil za bublinu. Protestovaly i kulturní organizace, kterým vadilo, že resort kultury povede ministr za Úsvit a že v této oblasti nemá mnoho zkušeností. Situaci nakonec vyhrotil rozhovor, který v pátek publikoval server Lrytas.

11:54
Dnes

„Brutální ruský útok dronem na železniční stanici v Šostce v Sumské oblasti. Všechny záchranné služby jsou již na místě a začaly pomáhat lidem,“ tweetuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Informace o zraněných se teprve zjišťují. Dosud víme o nejméně 30 obětech.“ Na místě byli podle prvních zpráv jak zaměstnanci drah (Ukrzaliznycja), tak cestující.

„Rusové nemohli nevědět, že útočí na civilisty. A to je teror, který svět nesmí ignorovat. Rusko každý den bere lidem životy. A zastavit je může jen síla. Slyšeli jsme rozhodná prohlášení z Evropy a Ameriky – a je nejvyšší čas je všechny proměnit v realitu, společně se všemi, kteří odmítají přijmout vraždy a teror jako normální,“ apeluje prezident.

11:05
Dnes

Německá spolková policie dnes potvrdila, že prostor v okolí letiště v Mnichově v pátek večer opět narušily dva drony. Letiště kvůli tomu na několik hodin zastavilo provoz, který obnovilo dnes v 07:00. Letadla přistávají a vzlétají, potvrdil ráno agentuře DPA mluvčí letiště.

Na jiná letiště muselo být přesměrováno 23 přilétajících strojů a zrušeno byl 46 plánovaných odletů. Kvůli opakovanému zpozorování dronů mnichovské letiště zastavilo provoz už ve čtvrtek pozdě večer. Omezení se dotklo přibližně 6500 cestujících. „Dali jsme k dispozici polní lůžka a také deky, nápoje a občerstvení,“ uvedlo letiště. Provoz na druhém nejrušnějším letišti Německa je zrovna silnější, neboť vrcholí pivní slavnost Oktoberfest.

Zatím není jasné, kdo je za přelety dronů nad evropskými letišti zodpovědný. Některé země ale vyjádřily obavy, že to může být Rusko. Moskva odpovědnost odmítá.

Zobrazit celý online

„Alespoň (Zelenskyj) může říct, že to zkusil. Vyčerpal možnosti,“ řekl deníku profesor mezinárodních vztahů Michael John Williams.

Video  Víte, že... Ukrajinský prezident Zelenskyj tančil v televizi a hrál v seriálech?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa