Indický premiér v Rusku: Objetí s Putinem v den, kdy na dětskou nemocnici dopadly rakety

Autor: ČTK, lig - 
8. července 2024
21:45

Indický premiér Naréndra Módí dnes přiletěl na první návštěvu Ruska od doby, kdy Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy ruský prezident Vladimir Putin uspořádal pro Módího večeři, po které mají následovat jednání, informuje agentura Reuters. Politici se také objali. Módí na sociální síti X vyjádřil vděčnost za přijetí a uvedl, že se těší na další rozhovory, které se mají odehrát v úterý v Kremlu a které „jistě přispějí k dalšímu upevnění přátelských vazeb mezi Indií a Ruskem.“

Pod Módího vedením se Indie vyhnula odsouzení ruské vojenské agrese na Ukrajině a zároveň zdůraznila potřebu mírového řešení konfliktu. Partnerství mezi Moskvou a Dillí se však začalo komplikovat od doby, kdy Rusko začalo rozvíjet užší vztahy s hlavním indickým rivalem - Čínou, poznamenala agentura Reuters.

Návštěva začala v den, kdy Rusko podniklo na Ukrajinu masivní útok, který si vyžádal nejméně tři desítky mrtvých a přes 150 zraněných.

Útok, který ruské síly na rozdíl od pravidelných nočních úderů podnikly za bílého dne, si jen v Kyjevě vyžádal nejméně 21 mrtvých a téměř stovku zraněných. Starosta Vitalij Kličko jej označil za jeden z nejhorších útoků na ukrajinskou metropoli od začátku ruské invaze z února 2022.

Jedna ze střel, typ s plochou dráhou letu Ch-101, podle ukrajinské tajné služby SBU zasáhla kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt. Na prohledávání sutin a jejich odklízení ještě dnes večer pracovali záchranáři. Ruské střely také podle ukrajinské energetické společnosti DTEK v hlavním městě zcela zničily nebo poškodily tři transformátorové stranice a rovněž části rozvodné sítě.

Indie je závislá na Kremlu

Módí naposledy navštívil Rusko v roce 2019, kdy se zúčastnil fóra v přístavu Vladivostok na východě země a setkal se s Putinem. Oba lídři se potkali také v září 2022 v Uzbekistánu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO).

Hodnota obchodu mezi oběma zeměmi dosáhla mezi lety 2023 a 2024 téměř 65 miliard dolarů, především díky silné spolupráci v oblasti energetiky. Ale většina této částky směřovala do Ruska, uvedl mluvčí indického ministerstva zahraničí. Indie je nadále silně závislá na Kremlu, pokud jde o vojenské vybavení, a zvýšila nákupy zlevněné ruské ropy, což Putinovi v době západních protiruských sankcí poskytuje významnou finanční podporu.

21:05
18. 10. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

20:55
18. 10. 2025

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu) uvítal pozitivní atmosféru jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Uvedl to na síti X. 

18:47
18. 10. 2025

Nejméně 1076 kubánských občanů bojovalo nebo bojuje za Rusko na Ukrajině, to uvedla 15. října ukrajinská vojenská rozvědka pro deník Kyiv Independent. 96 z nich zemřelo nebo se pohřešuje v akci.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa