Čtvrtek 12. září 2024
Svátek slaví Marie, zítra Lubor
Zataženo, déšť 12°C

Exploze plynovodů Nord Stream: Němci vydali zatykač na potápěče z Ukrajiny

Aktualizováno -
14. srpna 2024
12:49
Autor: ČTK - 
14. srpna 2024
11:35

Německo v rámci vyšetřování poškozených plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 vydalo evropský zatykač na ukrajinského instruktora potápění jako předpokládaného člena týmu, který poškodil potrubí podmořského plynovodu Nord Stream. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom dnes informují německé deníky Süddeutsche Zeitung (SZ) a Die Zeit spolu s televizí ARD. Německá generální prokuratura se k těmto tvrzením odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters. Polská prokuratura ale dnes potvrdila, že takový zatykač obdržela, uvedla agentura Reuters.

Němečtí vyšetřovatelé se domnívají, že muž, o němž je známo, že naposledy žil v Polsku, byl jedním z potápěčů, kteří v září 2022 – sedm měsíců po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu – nainstalovali výbušná zařízení na plynová potrubí vedoucí z Ruska do Německa po dně Baltského moře, informovala s odvoláním na anonymní zdroje uvedená tři německá média. Německo podle nich v červnu požádalo polské úřady, aby podezřelého zadržely.

Polská prokuratura dnes uvedla, že Ukrajinec v Polsku nebyl zadržen a že v červenci odcestoval z Polska zpět na Ukrajinu. Německo sice vystavilo na potápěče zatykač, ale nezaneslo jej do databáze osob v pátrání, a tak jej polští pohraničníci nezadrželi, řekla serveru Onet mluvčí generálního prokurátora Anna Adamiaková.

Podezřelým je Volodymyr Žuravlov

Švédský list Expressen, který byl součástí pátrání ve spolupráci s německými médii, napsal, že podezřelým ze sabotáže a ze způsobení exploze je čtyřiačtyřicetiletý Volodymyr Žuravlov.

Němečtí vyšetřovatelé se mu podle listu dostali na stopu kvůli tomu, že auto, ve kterém jel, zachytil fotoradar nedaleko přístavu, ze kterého vyplula jachta Andromeda se skupinou předpokládaných diverzantů. Podle dřívějších informací jachta vyplula z Rostocku.

Předpokládá se, že podezřelý Ukrajinec mezitím Polsko opustil, napsal s odvoláním na bezpečnostní zdroje magazín Der Spiegel. Další muž a žena – rovněž ukrajinští instruktoři potápění – byli identifikováni v rámci německého vyšetřování sabotáže. Podle SZ, Die Zeit a ARD na ně ale dosud nebyl vydán zatykač.

Pokud se uvedené informace potvrdí, byl by to první průlom v dlouho vedeném vyšetřování, poznamenal britský list Financial Times. Záhadou podle agentury Reuters zůstává, kdo stál za výbuchy, které zničily tři ze čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Ty se po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 staly kontroverzním symbolem závislosti Německa na ruském plynu.

Vzájemné obviňování

Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ. Všichni svou účast popírají, k zodpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil.

Vyšetřování, které vedly švédské úřady, našlo stopy výbušnin na několika předmětech získaných z místa výbuchu. Tím se potvrdilo, že exploze byly úmyslné. Dánsko a Švédsko letos v únoru svá vyšetřování ukončily bez toho, že by identifikovaly jakéhokoliv podezřelého.

V lednu 2023 provedlo Německo razii na lodi, která podle něj mohla být použita k přepravě výbušnin. Němci pak OSN sdělili, že podle jejich názoru mohli zařízení k potrubí v hloubce 70 až 80 metrů připojit vyškolení potápěči, uvedl Reuters.

Video  Kamery zachytily podmořský výbuch a únik plynu z plynovodu Nord Stream.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa