Pátek 19. července 2024
Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja
Polojasno 28°C

Polsko musí připravit své vojáky na rozsáhlou válku, prohlásil šéf tamní armády

Autor: ČTK, swp - 
10. července 2024
16:56

Polsko potřebuje připravit své vojáky na rozsáhlou válku, uvedl dnes náčelník generálního štábu polských ozbrojených sil, generál Wieslaw Kukula podle agentury Reuters. Generál dnes před novináři ohlásil zvýšení počtu vojáků na hranici s Ruskem a Běloruskem.

Vztahy Polska s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem se prudce zhoršily poté, co ruská vojska 24. února 2022 vpadla na sousední Ukrajinu, čímž rozpoutala válku, pokračující třetím rokem.

„Dnes musíme připravit naše síly na válku v plném rozsahu, a ne na konflikt asymetrického typu,“ řekl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu. „To nás nutí najít dobrou rovnováhu mezi pohraniční misí a zachováním intenzity výcviku v armádě,“ dodal.

Polsko v květnu oznámilo, že vynaloží deset miliard zlotých (asi 60 miliard Kč) na projekt Východní štít, který má posílit obranu země na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Dokončení projektu Varšava plánuje na rok 2028.

Varšava letos v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zvýšila výdaje na obranu na více než čtyři procenta svého hrubého domácího produktu.

Dilema uvnitř resortu

Generál Kukula také uvedl, že současný velký zájem uchazečů o vstup do armády - plánovaný nábor na celý letošní rok se podařilo splnit během prvního pololetí a hlásí se další zájemci - představuje pro velení dilema, zda má přijmout více rekrutů, než původně počítal armádní rozpočet, na úkor nákupu vojenského materiálu. Zvláště když se očekává, že zájem obléci si uniformu začne od roku 2027 v důsledku demografických potíží prudce klesat.

„Lidé, anebo vybavení? Je to velké dilema a na toto téma se uvnitř resortu vede ostrá debata,“ řekl Kukula a dodal, že debata se povede ještě dva týdny a mezitím se připraví konečné rozhodnutí. Dodatečné náklady kromě nečekaného přílivu zájemců o obranu vlasti vytváří podle generála rovněž údržba nově pořízených zbraní, jakou jsou americké tanky M1A1 Abrams a jihokorejské bojové letouny FA-50.

Polské ozbrojené sily měly na konci loňského roku asi 190 000 příslušníků, včetně pozemních, leteckých, námořních, speciálních sil a sil územní obrany. Polsko plánuje zvýšit tento počet v příštích letech na 300 000 vojáků v profesionální službě, dobrovolné základní službě a v silách územní obrany.

Dalších 150 000 připravených vojáků má být podle generálova dubnového vyjádření v aktivních zálohách. Letos se plánuje počet aktivních záloh zvýšit z 10.000 rezervistů na dvojnásobek, cíle v podobě 150 000 členů aktivních záloh má být dosaženo k roku 2039.

7:14
Dnes

Svět by měl podle Zelenského vyvinout tlak na Ruskou federaci, aby ji donutila k jednání. 

Minulý měsíc se ve Švýcarsku konal Globální mírový summit o válce na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko, které nebylo pozváno na první akci, by se mělo zúčastnit druhého summitu. Předběžně je naplánován na listopad.

Hlava státu v rozhovoru pro BBC řekla , že celý svět bude muset vyvinout tlak na Moskvu, aby ji přesvědčila, aby usedla k jednacímu stolu a zvážila možnost ukončení války.

To neznamená, že všechna území jsou získána zpět silou. Myslím, že síla diplomacie může pomoci,“ řekl Zelenskyj.

5:57
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.  Vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech by pro Ukrajinu bylo těžké, ale Ukrajinci jsou na takovou možnost připraveni, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro BBC, jehož úryvek britská veřejnoprávní stanice v pátek zveřejnila na svém webu.

21:59
18. 7. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Pavel a Duda mluvili o hrozbě útoku Ruska. Maďarka Nováková i Čaputová podpořily v Praze Ukrajinu  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa