Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Příspěvek do české iniciativy: Němci dají na nákup munice pro Ukrajinu skoro 15 miliard

Aktualizováno -
2. dubna 2024
11:33
Autor: ČTK - 
2. dubna 2024
10:51

Německo v rámci české iniciativy poskytne 576 milionů eur (14,6 miliardy Kč) na nákup 180.000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. ČTK to dnes řekl mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. O německém příspěvku předtím informovala agentura Reuters. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 000 dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

Pistorius tehdy také řekl, že nová německá zbrojní pomoc pro Ukrajinu bude mít hodnotu asi 500 milionů eur (12,6 miliardy Kč). Köhler k tomu dnes uvedl, že nákup munice organizovaný Českem do tohoto balíku není započítán. „Tento balík (v hodnotě 500 milionů eur) nezahrnuje český plán. Německý podíl na české iniciativě činí 576 milionů eur,“ vysvětlil mluvčí. „Celková hodnota obou podpůrných opatření je tak přes miliardu eur,“ dodal.

Německem ohlášená suma je dosud nejvyšší, jakou zatím veřejně oznámil některý ze států zapojených do české iniciativy zaměřené na nákup munice mimo Evropskou unii. K tomuto projektu se zatím připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko a Lucembursko až po Polsko. Velkým podporovatelem je například Nizozemsko, které nejprve oznámilo příspěvek 100 milionů eur a později ho zvýšilo na 250 milionů eur (6,3 miliardy Kč).

Česko má možnost v zemích mimo EU pořídit nejméně 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. S návrhem na nákup munice mimo unijní státy přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února a následně o plánu informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

19:30
Dnes

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva muže s německým a ruským občanstvím, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo ruského velvyslance. Ruská ambasáda v Berlíně označila případ za zjevnou provokaci s cílem rozdmýchat protiruské nálady.

18:36
Dnes

Unijní lídři si podle premiéra Petra Fialy (ODS) uvědomují, že vliv Ruska v EU je prokazatelný a že je potřeba mít se na pozoru. Řekl to po summitu v Bruselu.

18:15
Dnes

Polská policie ve středu zadržela muže, který je podezřelý, že se ruské vojenské rozvědce GRU snažil pomoci s případným atentátem na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dnes o tom na svých internetových stránkách informovala polská prokuratura. Hrozí mu až osm let vězení.

Podle vyšetřovatelů Pawel K. dal najevo, že je ochotný spolupracovat s GRU, a navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou „bezprostředně zapojení do války na Ukrajině“. Polská prokuratura uvedla, že mezi jeho úkoly patřilo sbírat informace o zabezpečení vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a předávat je GRU. To prý mělo Rusům pomoci při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Zobrazit celý online

Video  Český velvyslanec v Kyjevě: Ukrajinci se cítí zklamaní. Za pomoc Čechů jsou ale velmi vděční  - Bára Holá, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa