Na Ukrajině v první linii bojuje přes 10 000 žen, tvrdí místopředsedkyně vlády
V první linii války proti Rusku plní bojové úkoly více než 10.000 žen. Informovala o tom místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová, jejíž vyjádření dnes na svém webu citoval list Ukrajinska pravda.
„Ukrajinci vzdorují ruské agresi jako jeden národ - ženy i muži. Stále více žen slouží v ozbrojených silách a v současné době plní bojové úkoly v první linii více než 10.000 žen,“ řekla podle deníku vicepremiérka v debatě na konferenci o roli žen, pořádané Severoatlantickou aliancí. „Také jsme přehodnotili roli žen při (poválečné) obnově a rekonstrukci Ukrajiny. Máme již velký program, který zajistí větší přístup a aktivní zapojení žen do procesu obnovy a rekonstrukce,“ dodala Stefanišynová.
Deník připomněl, že podle ukrajinského ministerstva obrany slouží v ozbrojených silách více než 67 000 žen; 19.000 jako občanské pracovnice a všechny ostatní jako vojákyně.
Ukrajinska pravda letos v únoru informovala, že armáda začala ženám vydávat uniformy vyrobené s ohledem na parametry ženského těla. Koncem loňského roku ministerstvo také schválilo neprůstřelné vesty uzpůsobené ženám.
„V ukrajinské armádě v současné době slouží desítky tisíc žen. Asi 5000 z nich je v první linii. Jejich počet bude narůstat. Už teď pozorujeme rostoucí zájem žen o dobrovolný vstup do ozbrojených sil,“ uvedla tehdy náměstkyně ministra obrany Natalija Kalmykovová s poznámkou, že úřady chtějí vytvořit důstojné podmínky pro službu žen v ozbrojených silách.
V ukrajinské armádě v současnosti slouží zhruba o 30 procent více žen než na začátku války před dvěma lety, uvedl deník The New York Times (NYT) letos v březnu. Přibližně 4000 Ukrajinek, které se účastní bojů, čelí stejnému strachu a stejně tvrdým podmínkám jako muži, napsal deník.
V době, kdy Ukrajina s obtížemi odráží neutuchající ruské útoky a její ztráty stoupají, přibývá podle NYT žen, které se do armády hlásí. Čím dál víc mají zájem i o bojové pozice. Také armáda se snaží o to, aby ženy přilákala. Dobrovolnické skupiny nabízejí například výcvik zaměřený pouze na ženy.
I když na ukrajinské ženy se na rozdíl od mužů mobilizace nevztahuje, Ukrajinky, které mají diplom z oblasti zdravotnictví nebo farmaceutiky, se musí nechat zapsat do služby v armádě. Ženy působí jako zdravotnice v bojových jednotkách, ale třeba i jako ostřelovačky nebo velitelky tankových nebo dělostřeleckých baterií.
Jako příklad deník zmínil 32letou velitelku minometné čety s přezdívkou Čarodějka. Do armády tato bývalá právnička vstoupila spolu se dvěma bratry i matkou v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Křest bojem prodělala ještě téhož roku u Kyjeva a se svojí četou ve 24. brigádě se zúčastnila také loňských bojů u Bachmutu na východě Ukrajiny.