Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Rusové vydali zatykač na vdovu po Navalném (†47). Putin je vrah a válečný zločinec, tvrdí Julia

Autor: ČTK - 
9. července 2024
21:35

Soud v Moskvě dnes podle ruských médií rozhodl o zatčení v nepřítomnosti Julie Navalné, opoziční aktivistky a vdovy po Alexeji Navalném. Důvodem je její údajná účast v extremistické skupině. Rozhodnutí podle agentury Reuters znamená, že Navalná bude s jistotou zatčena, pokud vstoupí na území Ruska.

Navalná se začátkem července stala předsedkyní nadace Human Rights Foundation (HRF), nevládní organizace se sídlem v New Yorku, která si klade za cíl obranu lidských práv a podporu liberální demokracie. Ve funkci vystřídala dalšího kritika Kremlu a šachového velmistra Garriho Kasparova. Po svém jmenování uvedla, že hodlá pokračovat v práci svého zesnulého manžela.

„Když o tom (o zatykači) budete psát, nezapomeňte na to hlavní: (Ruský prezident) Vladimir Putin je vrah a válečný zločinec. Jeho místo je ve vězení. Ne někde v Haagu v útulné cele s televizí, ale v Rusku. Ve stejné kolonii a ve stejné cele dva na tři metry, kde zabil Alexeje,“ reagovala na dnešní rozhodnutí na síti X Navalná, která podle dostupných informací žije v Německu.

Alexej Navalnyj byl roky tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina, především za korupci. V roce 2020 přežil otravu paralytickou látkou novičok, ze které obvinil Kreml. Ten nařčení odmítl. Po léčbě v Berlíně se v roce 2021 Navalnyj vrátil do Ruska, kde ho zatkli a v několika procesech odsoudili k dlouholetému vězení. Opozičník vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku. V polovině února zemřel náhle a za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři ve věku 47 let.

Kreml jakýkoliv podíl státu na smrti Navalného popřel. V březnu Putin označil Navalného smrt za smutnou událost a prohlásil, že byl připraven vězněného politika předat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. Navalného spolupracovníci uvedli, že se taková jednání skutečně odehrávala.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem napsal, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě přímo nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

16:38
Dnes

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit výdaje na obranu o 495,3 miliardy hřiven (cca 278 miliard korun). Oznámilo to ukrajinské ministerstvo obrany. „Financování potřeb ukrajinských sil je nyní nejvyšší prioritou. Dodatečné prostředky na zbraně, opevnění a platy vojáků jsou rozhodující složkou boje proti vojenské agresi Ruské federace proti Ukrajině,“ uvedl náměstek ministra obrany Jurij Džyr.

15:38
Dnes

Španělská policie zadržela tři muže, které podezřívá z účasti na aktivitách proruské skupiny hackerů NoName057(16). Skupina se podle úřadů dopustila řady útoků ve Španělsku a dalších zemích, které podporují Ukrajinu v obraně proti ruské agresi, uvedly dnes agentura EFE a deník El País.

14:57
Dnes
14:57

Náhrobek na hrobu vůdce ruské žoldnéřské společnosti Wagnerova skupina Jevgenije Prigožina v Petrohradu neznámí pachatelé polili bílou barvou, uvedl dnes server Meduza s odvoláním na video v sociálních sítích.

Na záběrech je vidět, že Prigožinově soše do ruky kdosi vložil jakýsi předmět, přičemž média předpokládají, že jde o napodobeninu penisu, dodala Meduza s tím, že úřady incident nekomentovaly. Podle zpravodajského kanálu Astra, který video zveřejnil, byl náhrobek mezitím uveden do pořádku. Zhanobení hrobu, ke kterému došlo už v pátek, se vyšetřuje, uvedly městské úřady podle serveru Novaja gazeta.

Zobrazit celý online
Video  „Ale no tak, netočíme můj nekrolog,“ věřil Navalnyj  - CNN Films, HBO Max, idh
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa