Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

32 mrtvých a 117 zraněných v Kyjevě. Rusové šíří lži, mezi oběťmi útoku na nemocnici i čtyři děti

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. července 2024
14:55
Autor: ČTK, simao - 
9. července 2024
10:12

Mezi oběťmi pondělního ruského vzdušného úderu na ukrajinská města jsou v Kyjevě čtyři děti. Při odklízení trosek v Ševčenkivské čtvrti záchranáři našli v noci na dnešek tělo chlapce, oznámila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) na platformě Telegram. Později informovala o vyproštění těl dalších obětí. V hlavním městě při útoku zahynulo 32 lidí, napsal server Ukrajinska pravda. O dalších obětech informovala dříve i Dněpropetrovská oblast, celkem při ruském pondělním úderu podle ukrajinských úřadů zahynuly více než čtyři desítky lidí, téměř dvě stovky osob utrpěly zranění.

„Likvidace následků pokračuje na třech místech,“ napsala DSNS. Stejnou bilanci jako ukrajinští záchranáři dnes oznámil šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Kyjev na dnešek vyhlásil den smutku.

Pondělní mohutný ruský vzdušný úder na Ukrajinu zasáhl podle ukrajinských představitelů mimo jiné dětskou nemocnici Ochmatdyt, kde se léčí také děti s onkologickými nemocemi. V této nemocnici se ví o dvou zabitých - lékaři a příbuzném jednoho z pacientů, a více než 50 zraněných, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Kyjevská nemocnice Ochmatdyt je na Ukrajině i mimo ni proslulá zařízeními pro péči o děti a ročně provede na 10 000 chirurgických zákroků, napsala dříve agentura Reuters. Najednou se může postarat až o 600 dětských pacientů.

V jiném zdravotnickém zařízení - na soukromé klinice Adonis - podle BBC zahynulo pět zdravotníků a dva pacienti. Server Ukrajinska pravda píše o devíti obětech úderu na této klinice. Ruský útok podle ukrajinského zpravodajského serveru zasáhl také rezidenční budovu v Ševčenkivské čtvrti, kde zahynulo sedm lidí včetně dětí, dále průmyslové zařízení, kde jsou hlášeny dvě oběti, a obchodní centrum v jiné části města, kde zemřelo podle úřadů sedm lidí.

Další oběti pondělního ruského útoku jsou hlášeny z Dněpropetrovské oblasti, kde zahynulo 11 lidí. Úřady zároveň informují o 170 zraněných v zasažených městech. Útok vyvolal silnou kritiku ze strany západních představitelů. Moskva, která opakovaně i přes četné důkazy odmítá, že by na Ukrajině útočila na civilní cíle, prohlásila, že mířila na vojenský průmysl a na základny ukrajinského letectva.

Rusové se vykrucují

Ruští představitelé se přitom snaží popřít zodpovědnost Moskvy za pondělní úder na kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt. Ve své poslední analýze vývoje bojů na Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války (ISW), podle něhož Rusové uvádějí v rozporu s dostupnými fakty nepravdivá tvrzení o zapojených střelách i stavu nemocnice.

Záběry pořízené náhodným svědkem v Kyjevě ukazují okamžik před tím, než ruská střela zasáhla dětskou nemocnici Ochmatdyt, píše ISW ve své pondělní zprávě. Na videu je podle něj vidět, jak střela letí po prudké sestupné trajektorii a poté zasáhne budovu nemocnice.

„Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že dostupné záběry 'jasně potvrzují', že padající střely ukrajinské protivzdušné obrany poškodily civilní objekty na území Kyjeva, čímž pravděpodobně myslelo dětskou nemocnici Ochmatdyt, a nikoli další zdravotnické zařízení ve městě, které podle ukrajinských představitelů poškodily padající úlomky střel,“ píše institut. Ruské zdroje podle něj šířily záběry i snímek rakety a někteří ruští vojenští blogeři lživě tvrdili, že šlo o ukrajinskou raketu protivzdušné obrany.

„Trajektorie střely na videu a viditelný proudový motor pod jejím trupem odpovídají konstrukci ruské střely Ch-101 a nepodporují tvrzení, že šlo o střelu protivzdušné obrany,“ uvádí ISW, podle něhož se ani nezdá, že by střela byla poškozena zásahem protivzdušné obrany. Někteří ruští vojenští blogeři podle amerického institutu rovněž tvrdili, že se ruská armáda pokoušela zasáhnout strojírenský závod Artem, který se nachází 1,6 kilometru severně od nemocnice Ochmatdyt, a že některé ruské střely tento podnik skutečně zasáhly.

Nepravdivé informace

Ukrajinské středisko pro boj s dezinformacemi podle ISW uvedlo, že různé ruské propagandistické zdroje rozšiřují nejrůznější nepravdivé informace, které popírají vinu Moskvy, včetně tvrzení, že Ukrajina využívala část nebo celou nemocnici k léčbě zraněných ukrajinských vojáků nebo tam skladovala rakety.

„Mnohé z těchto nepravdivých ruských informačních operací by nezprostily ruské síly právní ani morální odpovědnosti za dopady úderů proti Ukrajině, i kdyby byly pravdivé,“ podotkl Institut pro studium války.

Podle ženevských úmluv jsou civilní nemocnice chráněné a jejich ochrana končí pouze v případě, že podnikají „akce škodlivé nepříteli“. Žádné ruské zdroje nenabídly důkaz, že by nemocnice plná nemocných dětí představovala bezprostřední hrozbu pro ruské síly, uvádí ISW a dodává, že Rusko je agresorem a Ukrajina by se nemusela bránit, kdyby ji nenapadlo.

Nemocnici zasáhla raketa Ch-101

Ukrajinská tajná služba SBU v pondělí uvedla, že dětskou nemocnici podle předběžného vyšetřování zasáhla ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101. Dokládá to podle ní mimo jiné úlomek střely nalezený v sutinách zdravotnického zařízení. Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že škody způsobil pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes tvrzení resortu obrany zopakoval a ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemocnici zasáhla raketa ze Západem dodaného systému NASAMS.

Monitorovací mise OSN dnes podle agentury Reuters uvedla, že dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská raketa.

15:03
Dnes

Dva ukrajinští fotoreportéři se minulý týden stali terčem ruské střelby. Olga Kovalyová, manažerka Ukrajinské asociace profesionálních fotografů (UAPP) skončila v nemocnici poté, co jí zranily tři šrapnely. Její stav je nyní stabilizovaný.

14:01
Dnes

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to agentura AFP, podle které se jedná o málo obydlené obce v Charkovské a Luhanské oblasti. Ukrajina se zatím k tvrzení Moskvy nevyjádřila.

14:01
Dnes

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to agentura AFP, podle které se jedná o málo obydlené obce v Charkovské a Luhanské oblasti. Ukrajina se zatím k tvrzení Moskvy nevyjádřila.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa