Putinovi věrní v hledáčku Haagu: Trestní tribunál vydal zatykače na Šojgua a Gerasimova

Autor: ČTK, swp - 
25. června 2024
13:40

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli obviněním z válečných zločinů  jako jsou útoky na civilisty během ruské války proti Ukrajině. Na svém webu to dnes uvedl tribunál. Ten už dříve vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.

Šojgu a Gerasimov čelí podle ICC obviněním z útoků na civilní objekty a také obviněním ze zločinů proti lidskosti. „Existují opodstatněné důvody domnívat se, že nesou osobní trestní odpovědnost za výše uvedené trestné činy,“ uvedl Mezinárodní trestní soud, který vydal zatykače na základě žádosti prokuratury.

Ze sdělení soudu dále vyplývá, že bývalý šéf ruského resortu obrany a náčelník generálního štábu čelí obviněním, že jsou zodpovědní za ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023. Rusko ve zmíněném období zintenzivnilo vzdušné letecké údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny a Ukrajinci se v zimním období ocitali ve tmě a chladu.

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu 22. února 2022. Napadená země útok z části odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové - zejména na východě a jihu Ukrajiny - obsadili, okupují ho a boje pokračují. Rusko také nadále podniká vzdušné údery na Ukrajinu.

Mezinárodní trestní soud (ICC) už loni v březnu vydal zatykač na Putina a rovněž na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou kvůli podezření z nezákonného odvlečení ukrajinských dětí do Ruska. Letos v březnu vydal ICC zatykač na dva ruské velitele, kteří jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.

13:47
Dnes

Situace ve strategicky důležitém městě Pokrovsk na východě Ukrajiny zůstává kritická, Rusové pokračují v hromadění sil ve městě, uvedli analytici ukrajinského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě. Útočné skupiny ruské 2. a 51. armády pokračují v ničení obklíčených sil nepřítele a v útocích ve směru na sever města, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Kyjev popírá, že by se obránci Pokrovska ocitli v obklíčení.

13:37
Dnes

Rusko proti Ukrajině v noci vyslalo 80 dronů, z nichž se 61 podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Zaznamenalo 18 zásahů na sedmi místech.

11:37
Dnes

Třicetiletý Kyjevan převážel na střeše svého auta nepřátelský dron typu Šáhed, než jej zabavila policie, informovala dnes ukrajinská média s odvoláním na policisty. Podobných dronů íránské konstrukce vysílá Rusko každou noc desítky a stovky kusů proti ukrajinským městům. V tomto případě měl dron podle policejního komuniké deaktivovanou bojovou hlavici, a tak nepředstavoval pro veřejnost bezprostřední ohrožení.

Zobrazit celý online

Video  Jasný signál Putinovi! Náměstek Lipavského o summitu se Zelenským či Pavlem: Co chystají Češi?  - Daniel Kraus, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa