Středa 11. září 2024
Svátek slaví Denisa, zítra Marie
Oblačno 19°C

Rok od pochodu Prigožina na Moskvu: Wagnerovci slouží Putinovu Rusku dál. Bez šéfa a rozdělení

Autor: mav, swp - 
25. června 2024
05:00

Žoldnéři tzv. Wagnerovy skupiny sehráli významnou roli v Putinově invazi na Ukrajinu, neshody jejího šéfa Jevgenije Prigožina s armádním velením však přerostly přes únosnou mez a před rokem oligarcha zavelel vytáhnout na Moskvu. Z puče nakonec sešlo, Prigožin o dva měsíce později podezřele zemřel v letadle spolu s řadou svých žoldáckých velitelů. Moskva se ovšem s těmi zbývajícími dokázala domluvit, zbytky Wagnerovy skupiny tak dál působí v rámci jiných jednotek v Rusku a okolí i v Africe.

Po hlasitých stížnostech na nedostatek munice z Ruska při obléhání Bachmutu se wagnerovci otočili a loni 23. června překročili ruskou hranici, brzy nato obsadili Rostov na Donu. Následně zamířili na Moskvu - sice nepotkali takřka žádný odpor, ale brzy své tažení, nebo „pochod za spravedlnost,“ jak to nálepkoval Prigožin, ukončili.

Wagnerova skupina měla přestat existovat, což mohla potvrdit i podezřelá Prigožinova smrt. Kreml však zajisté nechtěl přijít o zocelené bojovníky a muže pro „špinavou práci“, žoldnéři přešli do jiných uskupení.

„Wagnerovci neexistují přesně v takové podobě jako dřív, ale verze - ba několik verzí - existuje nadále,“ komentovala pro BBC Sorcha MacLeodová, která přednáší na Kodaňské univerzitě a působí též v pracovní skupině OSN o žoldnéřích. „Wagnerova skupina byla pro Rusko ohromně důležitá geopoliticky i ekonomicky, takže nemohla úplně zmizet, jak někteří soudili. Došlo svým způsobem k rozptýlení v rámci ruského státu, takže už nemá jednoho celkového šéfa,“ dodala expertka.

Ač tu zvěsti o soukromé Prigožinově armádě byly roky, ze stínu Wagnerova skupina vyšla až při masivním nasazení v rámci „speciální vojenské operace“. To se rozrostla o vězně naverbované za slib prominutí trestu, na Ukrajině měl Prigožin v letech 2022-23 kolem 50 tisíc žoldáků, odhadují experti Pentagonu.

Skupina ale existovala už dřív, žoldnéři se zapojili do dřívějších konfliktů na Donbase, hlavně ale působili ve světě, konkrétně v několika afrických zemích a také v občanské válce v Sýrii, v níž Kreml podporuje diktátora Bašára Asada.

Jako Hitlerova armáda

V Africe se toho v jádru moc nezměnilo. Rusové tam nadále pomáhají některým vládám, respektive hlavně vojenským juntám/diktaturám, s bezpečností, výcvikem armád a bojem proti islamistickým teroristům a rebelům. Výměnou za to mají k dispozici nerostné bohatství.

Jen už to Rusové nedělají pod vlajkou Wagnerovy skupiny. Tyto operace přejmenovali na Africký korpus. I jiné symboly wagnerovců včetně názvu náramně připomínaly nacistickou éru, podobnost s Hitlerovým Afrikakorpsem je také těžké považovat za náhodnou.

Po Prigožinově smrti se v těchto afrických operacích angažovali náměstek ministra obrany Junus-Bek Jevkurov a generál vojenské rozvědky GRU Andrej Averjanov (známý mj. jako velitel záškodnických operací v Evropě včetně atentátu na Sergeje Skripala a výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích a jinde), vyrazili na turné po klientských zemích a ujišťovali tam, že se pro ně nic moc nezmění, jak psal server France 24.

„ČVK Wagner nabírá dobrovolníky do dálkových destinací! Práce pro opravdové muže, kteří se nebojí obtíží a chtějí vyhrát!“ hlásá inzerát na sociální síti Telegram. „Tým vysoce kvalifikovaných specialistů vyžaduje bojovníky, kteří chtějí vyrazit do teplé a slunečné Afriky, připraveni trénovat a utužovat své bojové dovednosti,“ dodává a slibuje plat od 240 tisíc rublů (63 tisíc Kč) plus vysoké prémie, komplexní pojištění a interní ocenění za vynikající úspěchy. A také láká na „nejmodernější zbraně, vybavení a technologie“, jakými „nejbojeschopnější jednotka na světě“ disponuje.

Vytlačit Francouze

Podle Polského institutu mezinárodních studií Moskva zamýšlí využívat Africký korpus otevřeněji v porovnání s dřívějším tajnůstkářstvím wagnerovců. Velkým cílem je vytlačit ze subsaharských zemí západní vliv, zejména Francii, která se navzdory rozpuštění koloniálního impéria v mnoha afrických zemích dál angažuje.

Jen ve Středoafrické republice (SAR) působí wagnerovci víceméně ve své dřívější podobě, údajně jim tam podle ruské služby BBC velí zakladatelův syn Pavel Prigožin. „Moskva dala dědici zelenou pokračovat v otcově práci v Africe, pod podmínkou, že nebude v rozporu se zájmy Ruska,“ řekl pro BBC zdroj, který dříve pracoval s Jevgenijem Prigožinem.

Právě ve Středoafrické republice má Prigožinův byznys hluboké kořeny. Už delší dobu v hlavním městě stojí památník „obránců SAR“, myšleno ruských žoldnéřů. Prvního června u něj režim velkolepě oslavil nedožité 63. narozeniny Jevgenije Prigožina.

„V Bangui se stovky Středoafričanů (vojáků i civilistů) shromáždily u památníku obránců SAR, aby vzdaly hold velkému příteli Afriky. Vzpomínkové ceremonie se zúčastnili ruští instruktoři, šéf Ruského domu v Bangui Dmitrij Sytij, generálové generálního štábu a zástupci policie a četnictva. Slavnostní ceremoniál na památku J. V. Prigožina doprovodila vojenská kapela,“ uvedl jeden z telegramových kanálů wagnerovců. Armáda připravila i přelet stíhaček Aero československé výroby a ruského vrtulníku.

Pod novou značkou slouží dřívější wagnerovci i v Rusku. Od října 2023 se některé jejich jednotky začaly začleňovat do Národní gardy Ruské federace (Rosgvardije). Polovojenská armáda čítající odhadem ke 400 tisícům mužů spadá přímo pod prezidenta, Vladimir Putin do jejího čela postavil svého věrného bodyguarda Viktora Zolotova. Wagnerovci pod něj přešli coby „dobrovolnické formace“, kontrakty podepisují na půl roku, hlásilo britské ministerstvo obrany. Potvrdil to Anton Jelizarov alias Lotos, wagnerovský veterán, který podle BBC velel krvavým operacím u Soledaru a nejspíš i Bachmutu. V únoru natočil na sociální síť video z Rostovské oblasti, kde hovořil o budování tábora pro wagnerovce nově začleněné do Rosgvardije.

Jiná část wagnerovců se přidala ke speciálním jednotkám Achmat čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Ty také prosluly svým působením na Ukrajině, byť není zřejmé, nakolik měly reálný bojový přínos - a nakolik si věhlas získaly svými četnými amatérskými videi na sociálních sítích.

Další „vojenští poradci“ či instruktoři přešli z Ruska a Ukrajiny do Běloruska, kde školí zvláštní jednotky ministerstva vnitra. Na některých akcích tam otevřeně ukazují wagnerovské vlajky a insignie.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa