Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Ničivá neděle pro ruské nájezdníky: Kyjev hlásí rekordní ztráty okupantů

Autor: mav, swp - 
13. května 2024
14:23

Za jediný den ztratili ruští okupanti 1740 lidí, což je za celé trvání války – od února 2022, ba od roku 2014 – nejvyšší číslo. Celkové lidské ztráty Rusů se blíží půl milionu, tvrdí ukrajinská armáda.

„Za poslední den ztratil protivník 1740 lidí, 31 tanků, 42 obrněných vozidel, 15 dělostřeleckých systémů, čtyři salvové raketomety,“ a tak dále, informoval ráno generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit, Moskva ztráty svých vojsk neuvádí.

Do lidských ztrát se pravděpodobně počítají mrtví, ranění i zajatí, štáb to nespecifikuje. V minulých týdnech to bývalo přes tisíc za den, neděle byla ještě o něco intenzivnější. Za víc než dva roky už ruské ztráty činí 484 030 lidí, uvádí ukrajinská armáda.

V současné době se Rusové intenzivně snaží dobýt Časiv Jar v Doněcké oblasti, o víkendu se na zteč pouštěla řada menších i větších jednotek na hranici Bělgorodské oblasti Ruska a Charkovské na Ukrajině, v okolí Vovčansku. Za neděli jen tam ukrajinští obránci odhadují ruské ztráty na stovku mužů.

Pro srovnání, nedělní tempo ztrát by Armádu České republiky rozprášilo za dva týdny - k roku 2022 měla 27 197 vojáků z povolání (plus 4191 lidí v aktivních zálohách a občanské a státní zaměstnance). 

Ruská redakce BBC a Mediazona se snaží ověřovat počty ruských mrtvých, prověřují každé jedno jméno ve veřejných údajích, v médiích, na sociálních sítích a podobně. K 9. květnu se podle nich potvrdila smrt 52 789 vojáků.

„Odhadujeme, že Rusko utrpělo 500 000 vojenských ztrát, z toho 150 000 mrtvých. A k čemu? Stačí dvě slova: k ničemu,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné v rozhovoru pro Novaya Gazeta Europe, v rozhovoru vydaném 3. května.

Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa